www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 07/16/2019 - 11:23

Auto většina z nás používá jako prostředek, který nás pohodlně dopraví z bodu A do bodu B. Stejně jako u všeho, je nutná občas nějaká investice nebo oprava a také pravidelný servis. Geometrie je jednou z věcí, které je potřeba mít v pořádku.

Co je geometrie kol

Zjednodušeně řečeno, geometrie kol určuje postavení kol vůči silnici. Její správné seřízení je nutné k tomu, aby se kola točila a auto jelo tak, jak má, a tam, kam má. Pokud je seřízená špatně, může způsobit problémy.

Jak poznat problém

Na rozdíl od mnoha jiných závad je špatná geometrie dobře rozpoznatelná. To, že je potřeba seřízení geometrie kol, se projeví při jízdě a při pohledu na pneumatiky je problém viditelný pouhým okem. Pokud při jízdě na rovné silnici cítíte, že vás auto táhne doleva nebo doprava, s největší pravděpodobností bude na vině právě geometrie. To samé pokud se vám volant po průjezdu zatáčkou vrací do středové polohy velmi pomalu. Na gumách můžete při zastavení vidět výrazné sjetí jen na určité části. Nerovnoměrné opotřebení gum je také ukazatelem potřeby navštívit servis. Problém u geometrie auta může nastat i poté, co jste vrazili do překážky, projeli rychle výmol, nebo třeba narazili do obrubníku při parkování. I když si myslíte, že ta díra na silnici mohla poškodit spíše tlumiče, je na místě geometrii zkontrolovat. Jakmile budete mít pocit, že vaše auto jede jinak, než by mělo, a samovolně zatáčí do jiného směru nebo vás tam při řízení táhne, navštivte servis pro kontrolu.

Navštívit servis a nechat si zkontrolovat geometrii bychom měli minimálně jednou za rok. Ideální je to například při výměně letních a zimních pneumatik, kdy se seřízení samo nabízí. Bezpečnost naše i ostatních účastníků by měla být prioritou. Kontrola nezabere moc času a ušetří vám spoustu problémů.

 

reklama: