www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 04/24/2020 - 00:20

Zvonek se prý k oddělování času používá už jen na dvou místech – ve věznicích a ve školách. V roce 2020 už to ale není tak úplně pravda. Klasické zvonění dávno vyšlo z módy a místo otravného „crrrrrrr“ se chodbami a třídami rozeznívají příjemné melodie, nebo dokonce populární písničky.

O tom, jak bude školní zvonění vypadat, si rozhodují samy školy. Ministerstvo školství nic nepředepisuje, dokonce ani nepřikazuje, zda by se mělo zvonit. Žádné zvonění tedy teoreticky není nutné, i když je jen velmi těžké si bez něj představit výuku.

Každou hodinu může hrát jiná melodie

Stejně tak není nutné, aby byl zvuk označující začátek či konec hodiny vždy totožný. Na některých školách ohlašují začátek každé hodiny jinak. Ráno začínají pomalými melodiemi, aby se děti probudily, při osmé hodině je odmění veselou písničkou, že celý den přežily. Jinde zase vyzkoumali, že je dobré, když je zvonění na konec hodiny kratší, aby příliš nerušilo učitele uprostřed věty. Dokonce jsou v Česku školy, které kromě zvonění pouští ještě gong, a to dvě minuty před koncem každé přestávky.

Za známé hity je třeba platit OSA

V českých školách zní místo zvonění i popové písničky. Mají však dva problémy. Za prvé je třeba nechat zvonění hrát delší dobu, protože za deset sekund kolikrát ani nepoznáte, o jakou písničku jde. Za druhé je nutné za hity známých interpretů platit poplatky Ochrannému svazu autorskému (OSA). Svaz se před mnoha lety nechal slyšet, že ke školám přistupuje velmi tolerantně, spoléhat na to však nelze.

Změnit zvonění je velmi snadné

Škol, jimiž zní ono staré známé „crrrr“, tedy postupně ubývá. Všechny, jež by ho rády změnily, mají cestu otevřenou. Na školní zvonění do škol se specializuje celá řada firem. Jednou z nich je například EL-MIK. Funguje již od roku 1994 a kromě toho, že školní zvonění zajistí technicky, nabízí i některé líbivé melodie. Ušetří tím starosti s vymýšlením, jaký zvuk bude zvonek mít.

reklama: