Vložil/a Krčálová Monika, Po, 04/27/2015 - 12:34
Bylinka, která je mocnější než chemoterapie, nám roste pod okny a mnohdy i přímo pod nosem. Jedná se o jednu nejznámějších a nejrozšířenějších kytek u nás jaká zřejmě existuje. Roste doslova všude a můžete se sní opravdu setkat ve velkém množství na každém kousku trávníku. Na loukách, zahradách a dokonce i na sídlištích. Hlavně nyní na jaře je jí všude dost. Sice ji můžete najít v každém ročním období, jelikož je to trvalka, ale na jaře a v létě jsou jí trávníky zcela poseté.
Věřte nebo ne, ale řeč je o pampelišce. Známe ji všichni dobře jak děti tak i dospělí. Holčičky z nich pletou krásné žluté věnečky. Pokud si z ní ale uděláte čaj, je zjištěno a ověřeno, že působí na rakovinové buňky tak silně, že po dvou dnech se začínají rozpadat. Zároveň nemá žádné škodlivé nebo vedlejší účinky na zdravé buňky. Přesto je však pampeliška, která má široké medicínské využití, často zanedbávána a nevyužívána.
Jediné co je při sběru této bylinky potřeba je, nasbírat ji z čistých míst, která neleží blízko cest. Již naše babičky dělávaly z pampeliškových květů sirup, jelikož znaly její léčivé účinky. Co však tehdy ještě nevěděli je to, že pampeliškový kořen dokáže pomoci lidem s rakovinou.
Jediné co je při sběru této bylinky potřeba je, nasbírat ji z čistých míst, která neleží blízko cest. Již naše babičky dělávaly z pampeliškových květů sirup, jelikož znaly její léčivé účinky. Co však tehdy ještě nevěděli je to, že pampeliškový kořen dokáže pomoci lidem s rakovinou.
Zázračný čaj z pampelišky
Výzkum uskutečněný na kanadské Univerzitě ve Windoru dal tak naději i onkologickým pacientům. Čaj má poměrně rychlý účinek. V průběhu 48 hodin po užití dochází k rozpadu prvních rakovinových buněk. Odhaduje se, že pravidelná a dlouhodobá kúra kořenem pampelišky dokáže odstranit většinu nádorů. Kvůli těmto neočekávaným výsledkům, byli vědeckému týmu přiděleny další prostředky na pokračování výzkumu.
Silnější než chemoterapie
Vědci objevili, že kořen pampelišky je při ničení rakovinových buněk podstatně účinnější jak chemoterapie. Dokáže totiž zničit rakovinové buňky bez toho, aniž by poškodil ty zdravé. Kromě toho má pampeliška i mnoho dalších léčivých účinků. Přiblížíme si jich několik. Například napomáhá snižovat krevní cholesterol nebo se využívá při alergiích. Působí výborně i na močové cesty a vylučování žluče. Obsahuje spoustu důležitých vitamínů a minerálů jako například vitamín B6, tiamín, riboflavin nebo-li vitamín B2, vitamín C, železo, vápník, draslík, zinek, hořčík a kyselinu listovou. Celkově pampeliška povzbuzuje trávicí orgány a je považována za posilňující prostředek s vynikajícím účinkem na metabolismus. Příznivě ovlivňuje funkci jater, slinivky, střev, ledvin i krvetvorných orgánů. Doporučuje se obzvlášť při zánětu močových cest, žloutence, horečnatém střevním zánětu nebo při zácpě. Léčivých účinků pampelišky je nespočet.
Představte si, že v jedné misce s 55 gramy pampeliškových listů najdete 535% potřebné denní dávky vitamínů K a 112% vitamínů A. Toto jsou fakta známá již řadu let a přesto je pampeliška nedoceňená. Pampeliška lékařská je doslova takovým nedoceněným „domácím“ skvostem, který přitom roste všude kolem.
Jak pampeliškový čaj připravit
Pampeliškový čaj se většinou připravuje ze sušeného umletého kořene. Nic se však nestane pokud použijte kořen čerstvý, najemno nakrájený. Přibližně 1 až 2 čajové lžičky kořene zalejte 2,5 dcl vroucí vody a nechte 15 minut vylouhovat. Čaj pijte 2 až 3 krát denně a nejlépe před jídlem. Doba užívání není stanovena, ale nejlépe několik měsíců podle závažnosti onemocnění. Některé zdroje uvádějí, že i listy pampelišky mají blahodárné účinky a i protirakovinové. Pro přípravu čaje můžete tedy použít i listy nebo namíchat směs listu a kořene.