www.katedrala.cz


         
Vložil/a furetka, So, 02/13/2010 - 14:22

Obtěžuje vás nošení brýlí nebo se cítíte omezeni používáním kontaktních čoček? Krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus lze ve většině případů odstranit laserovou operací zvanou LASIK.

V současné době je LASIK jeden z nejčastěji prováděných očních laserových zákroků a u naprosté většiny pacientů proběhne bez pooperačních komplikací. Předchází mu důkladné předoperační vyšetření – např. vyšetření refrakce, topografie rohovky, měření tloušťky rohovky, měření průměru zornice, slzivost a další.

Tato laserová operace očí se provádí ambulantně a vlastní zákrok trvá 5 – 10 minut. Oko je znecitlivěno anestetikem a jeho okolí je kryto sterilní rouškou. Pod víčka je umístěn malý rozvěrač, který brání mrkání.

V první fázi operace je mikrochirurgicky odříznut plát rohovky – rohovková lamela. Poté dochází k vlastní korekci rohovky pomocí laseru. U krátkozrakého pacienta se v potřebném rozsahu odstraňuje centrální část tkáně rohovky, při léčbě dalekozrakosti se odstraní část periferní tkáně. Korigujeme-li astigmatismus, vyrovnává laser odstraněním tkáně nepravidelné zakřivení rohovky.
Po ukončení laserové fáze přiloží operatér lamelu rohovky zpět na její původní místo. Lamelu není nutné přišívat, během 12 – 48 hodin pevně přilne ke zbývající rohovkové tkáni.

Vlastní operace je bezbolestná. Po odeznění účinku anestetika však může dočasně dojít k pocitu pálení, škrabání nebo řezání v oku. Ke zmírnění obtíží jsou aplikovány kortikosteroidy a umělé slzy, případně je možno k utlumení bolesti použít i analgetikum.

Po provedeném zákroku je obnova a zlepšení vidění velmi rychlé, pacienti se mohou vrátit k běžným aktivitám. Je však nutné absolvovat několik následných kontrol v časových intervalech, které určí lékař.

Více informací o operační metodě LASIK, oční lékaři a kliniky, ceník, diskuze a příběhy pacientů, naleznete na portálu Lékaři online.

reklama: