www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 08/27/2021 - 18:12

Totální endoprotéza je nahrazení kloubu, popřípadě jeho části, umělou náhradou vyrobenou z kovu či umělé hmoty. Jako první se tímto způsobem začaly nahrazovat právě kyčelní klouby. Náhrady těchto kloubů v současné době patří mezi nejčastější a nejúspěšnější. Stále častější jsou však i náhrady ostatních kloubů včetně kloubů kolene, prstů, ramene a lokte.
První pokusy vyměnit část poškozeného kyčelního kloubu za umělou náhradu byly učiněny již ve třicátých letech minulého století. Zejména v šedesátých letech však v této oblasti došlo doslova k revolučnímu vývoji, a to hlavně díky třem faktorům. Za prvé byly vyvinuty kovové i plastické materiály vynikající dostatečnou pevností k zajištění všech vlastností kloubu včetně jeho dokonalé hybnosti. Dále se začalo k fixaci používat speciálního cementu a rizika komplikací v podobě infekcí v místě implantace zase snížila antibiotika.

Stoprocentně bezpečný zákrok

Na vývoj a zdokonalování kloubních náhrad se samozřejmě zaměřují i současní lékaři a inženýři. U nás je lídrem v tomto oboru společnost Beznoska, s.r.o. specializující se na výrobu implantátů, nástrojů a operačních pomůcek určených pro potřeby ortopedie a traumatologie. A spolupracující s předními odborníky z řad lékařů i metalurgů. I z tohoto důvodu totální endoprotéza kyčelního kloubu patří mezi nejbezpečnější ortopedické chirurgické zákroky, jichž se pacienti nemusí obávat.

Zbavte se bolestí

Totální endoprotéza kyčle je naopak zbaví nesnesitelných bolestí a navrátí do normálního a plnohodnotného života. V současné době se provádí dva typy zákroků. V případě, kdy vám bude nahrazena jen hlavice stehenní kosti, hovoříme o cervikokapitální endoprotéze kyčelního kloubu. Pokud vám bude spolu s ní nahrazena i kloubní jamka, řeč je o totální endoprotéze kyčelního kloubu. K té je třeba přistoupit z různých důvodů. Nejčastějším je degenerativní onemocnění zvané osteoartróza, kterému se také říká nemoc z opotřebení. Kyčelní kloub zkrátka vypoví svou službu a bude muset být nahrazen právě kloubní náhradou.

reklama: