www.katedrala.cz


         
Vložil/a heluz, Po, 02/28/2011 - 11:43

Zanedbané či špatně postavené komíny. Dva důvody, kvůli nimž může vyhořet celý rodinný dům. Své o tom ví rodina ze Svatobořic – Mistřína, které nedávno zbyly jen obvodové zdi z domu, jenž nedávno pracně celý opravili. Na vině byl komín, u kterého stavitel nedodržel správný technologický postup.

„Požár se rozšířil od komínu krbu do obytných prostor v přízemí, v podkroví a také na střechu. Oheň způsobila nevhodná konstrukce komínu krbu. Vyšetřovatelé předběžně vyčíslili škodu na dva miliony korun,“ přiblížil mluvčí hasičů Jaroslav Haid případ.

Právě takovým tragédiím by mělo od prvního ledna zamezit nové nařízení vlády, které určuje pravidelnou kontrolu komína kominíkem alespoň jednou za rok. Toto nařízení se netýká jen rodinných a bytových domů, ale i chat. Povinné kontroly se nevztahují na nepoužívané komíny. Podle kominíka Jiřího Šťavíka z Ratíškovic si musí lidé nechat jednou za rok zkontrolovat komín, pokud topí plynem, ale i tuhým palivem.

„Kontrola jednoho komína vyjde asi na pět set korun korun. V případě, že lidé topí tuhým palivem, tak si mohou komín čistit sami. Musí si ale vést záznamy, kdy komín vyčistili a jednou za rok si zavolat kominíka, který provede odbornou kontrolu,“ vysvětlil Šťavík. Jak dodal, pokud komín není vyvložkovaný, musí si lidé kominíka na kontrolu zavolat dokonce třikrát do roka.

Odpovědnost na obou stranách

V případě, že vyhoří dům kvůli špatně zrekonstruovanému komínu, který prohlédl revizní technik a kominík a vadu neodhalili, nesou podle Šťavíka odpovědnost oba dva. „Všichni kominíci ale nejsou revizní technici. Ti totiž v tomto případě nesou největší zodpovědnost,“ podotkl Šťavík. Podle vyjádření vyšetřovatele hasičů Stanislava Kláska už hasiči řešili případy, kdy měl majitel domu řádně provedenou revizi, ale komín nebyl v pořádku. „Majitelovi objektu pojišťovna pravděpodobně pojistku vyplatí, ale následně může po revizním technikovi vymáhat část peněz z pojistky, protože on nese za komín zodpovědnost,“ upozornil Klásek.

Jak podotkl, hasiči ani úředníci nemají možnost chodit komíny namátkově kontrolovat. „Na toto nemáme žádné páky. Nemůžeme totiž vstupovat do soukromých objektů,“ vysvětlil Klásek. Kontroly jsou tak pro lidi povinné, ale pokuty za ně nehrozí. V případě požáru si však mohou hasiči naúčtovat náklady za zásah a pojišťovny nemusí vyplatit pojistné.

Podle Šťavíka je nejlepší nenechávat kontrolu komína na poslední chvíli. „Nejvíc nám lidé začínají volat od prvního září. Do jednatřicátého prosince pak ale nemáme šanci stihnou provést všechny kontroly,“ upozornil Šťavík.

reklama: