www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 11/26/2019 - 12:20

Většina z nás si někdy půjčovala auto v autopůjčovně. Pokud byla cena přijatelná, nestalo se během vypůjčení nic neobvyklého, bylo vše v pořádku. Občas ovšem nastanou situace, které mohou zatížit náš rozpočet během chvilky. Tyto situace lze eliminovat, pokud se podmínkami obeznámíme již během objednávání vozu. Asi nejzáludnějším nečekaným výdajem je spoluúčast při poškození pronajatého vozidla. Pokud nabouráme z vlastní viny, musíme autopůjčovně uhradit sjednanou spoluúčast na škodě. Tuto částku totiž pojišťovny majitelům vozů neproplácí.

Spoluúčast je povinen nájemce zaplatit také v případě, že auto poškodí neznámý vandal nebo na něj spadne třeba strom při vichřici. S touto situací se již klienti smiřují obtížněji, jelikož žádnou škodu nezavinili. Bohužel pojišťovna ani v tomto případě spoluúčast autopůjčovně nehradí. Dobrá zpráva je, že se v některých autopůjčovnách můžete připojistit na nulovou spoluúčast. Za poplatek na sebe tyto rizika převezme půjčovna aut. Pokud bude auto poškozeno, neplatíte vůbec nic.

S pokutami se roztrhl pytel

Moderní technologie pronikly i do oblasti motorismu. Kamery jsou na každém kroku, a tak se představitelé měst rozhodli, že je využijí ve svůj prospěch. V Praze je nasadili i na Eltodo auto, které projíždí modré zóny a fotí auta řidičů, kteří zapomenuli zaplatit parkovné. Další várka kamer je nad silnicemi a dálnicemi, kde se monitoruje povolená rychlost. V autopůjčovnách se kupí složky s výzvami k zaplacení určených částek. I tyto pokuty musí klienti zaplatit, i když se k nim výzvy dostanou až po pár měsících. Úřady si vyhradily na vymáhání pokut dokonce 2 roky.

Častým prohřeškem poslední doby je překročení povolené rychlosti v zúženích na dálnici D1. Na těchto místech je povolena rychlost 80 km/hod a často se stává, že je tento limit překračován. Výsledkem je výzva k úhradě 1 000 Kč. O tom, že jsou zde instalovány kamery, se většinou řidiči dozví, až když musí tuto částku zaplatit.

Modré zóny a auto z autopůjčovny

Asi největší potíž je ovšem s modrými zónami v Praze. Málo se ovšem ví, že pokud si pronajmete auto a máte trvalé bydliště v modré zóně, lze na toto auto z půjčovny vyřídit na příslušném úřadě parkovací oprávnění pro tuto zónu. To samé platí i v případě pokud máte auto v autoservisu. V tomto případě si dokonce můžete vše vyřídit přes internet, jestliže máte aktivovanou osobní zónu, kde se vyřizují žádosti o parkovací oprávnění. S těmito záležitostmi vám pomůže například autopůjčovna Automoc, kterou můžete kontaktovat každý den od 7:00 do 19:00, pobočku naleznete v Chodské ulici č. 25 na Praze 2.

reklama: