www.katedrala.cz


         
Vložil/a sekacky-atco, So, 05/01/2010 - 13:31

Proč je v trávníku plíseň sněžná?
• protože sníh ležel dlouho a půda pod ním nebyla úplně promrzlá
• protože jste na podzim hnojili dusíkem
• protože jste hnojili víc než je potřeba
• protože na trávník nefouká vítr - je v závětří, nebo máte plný plot
• protože vegetační vrstva je příliš utužená - udusaná

Faktorů, které podporují vznik plísně sněžné je příliš na to, aby se to nyní napravilo jedním postřikem. Plíseň na trávníku se dobře množí, když je vlhko, pod mrakem a bezvětří. Proto se plíseň nyní již nebude šířit. Nyní již můžete udělat jen regeneraci trávníku a zaměřit se na prevenci, aby se v dalších letech situace neopakovala.
Trávník je živý organsimus, je to ekosystém na vaši zahradě, má své potřeby jako váš pes nebo jiný mazlíček. Pokud chcete šampiona, tak svůj trávník "nekrmte" chemií, nemučte žízní, nemrzačte ho těžkými stroji nebo věcmi a nemučte ho tupou sekačkou. Uvidíte, odvděčí se vám. Má rád přirozené věci, jako organická hnojiva, dostatečnou zálivku, ostré nůžky jako u holiče, a občasné lázně v podobě regenerace.
Trávník je srdce vaší zahrady, zabírá skoro 50% plochy pozemku a vy se jím můžete chlubit, můžete být na něj pyšní. Nechte si poradit. Je to snadné, nezabere to ve finále moc času a ušetří Vám to čas I peníze. Nechte si připravit roční plan péče o trávník.
Při regenraci trávníku začínejte vždy vertikutací čili PROŘEZÁVÁNÍM trávníku. Vertikutátor je stroj, který prořezává travní drn včetně horní vegetační vrstvy. Proříznutí drnu má hlavní význam u hustých trávníků, kde se díky hustotě trávníku snižuje průchod vzduchu vegetační vrstvou. Dále rozřízne drny a odkrojí dlouhé odnože a tím vytvoří místo pro další houstnutí trávníku. A samozřejmě naruší plstnatou vrstvu odumřelé hmoty na porvrchu.
Pro sbírání vyhrabané hmoty lze využít PROČESÁVAČ ATCO. Ani ručně s hráběmi totiž nedosáhnete takové efektivity, jako s pročesávací kazetou ATCO.

Poslední činností je PROVZDUŠŇOVÁNÍ trávníku. Do trávníku se při ní udělají díry do co největší hloubky (až 15 cm), případně se při tom přizdvihne celý drn. Je to jediná možnost, jak odlehčit utužený terén. (Zemědělci pole přeorají, aby půdu nakypřili a umožnili tak v dalším roce plodinám co nejlepší růst). Trávník musíme provdušňovat, jinak se půda bude každým rokem více a více utužovat, až se trávě přestane dařit, protože nebude mít sílu kořeny prorazit tvrdou a utaženou hmotu. Navíc se nebude vsakovat voda a živiny budou odplavovány pryč. Provzdušňování můžeme provádět strojem zvaným AERIFKÁTOR. Díry vzniklé provzdušňováním zasypejte bílým křemičitým pískem o zrnitosti 0-2 mm. Jemný prachový písek není vhodný, protože se časem také utuží a hrubší písek než 2 mm je zase přliš velký, aby se lehce zapravil do půdy a navíc by zbytečně poškozoval sekačku. Pískování proveďte až úplně nakonec.
Pochopitelně s takovou regenerací souvisí dosev a přihnojení trávníku. Používejte bio hnojiva, která nezvyšují slanost půdy a naopak rozvijí půdní život a mikroorganismy, které pomáhají s rozkladem odumřelých listů.Detaily k hnojivu, osivu a strojům na regeneraci trávníku naleznete zde.
http://www.vretenovesekacky.cz/28-poradenstvi-sluzby/107-Rocni-plan-pece...

reklama: