www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 01/23/2023 - 19:36

Jestli na něčem lidstvo skutečně závisí, tak je to obchod, zvláště ten mezinárodní. Dnes a denně skrze celý svět putují tuny různého zboží do všech koutů naší krásné planety.

Aby vše fungovalo podle předpokladů, je nezbytné mít skvěle zajištěnou logistiku. Také proto se dnes používají plastové boxy a přepravky více než kdykoliv v minulosti.

Dřevo už nestačí

Hodně lidí se mylně domnívá vlivem špatných zkušeností s nepříliš kvalitními produkty, že plast za moc nestojí. Opak je však pravdou. Když se plast správně vyrobí, jedná se o jeden z nejlepších materiálů, které lidstvo zná. I proto se tak hojně využívá v přepravě.

Big boxy, malé bedny i přepravky se v současnosti vyrábí víceméně pouze z umělé hmoty. Kdysi se k tomuto účelu používalo dřevo, avšak dnešním potřebám už příliš nestačí. Nejedná se o špatnou surovinu, nicméně ani o tu nejlepší.

Plast je kupříkladu mnohem odolnější, a to nejen vůči mechanickému poškození, ale i proti vodnímu živlu. Dřevo při dlouhodobém působení vody pomalu degraduje, zatímco na plastu se žádné změny nedějí.

Velmi dobře si vede umělý materiál i s mnoha kyselinami. Nezvládá z pochopitelných důvodů vzdorovat úplně všem typům, avšak hlavně slabší žíraviny nemají vůči plastu žádnou šanci.

Ještě flagrantnější rozdíl mezi dřevem a plastem spočívá v údržbě. Vyčistit plastový box je otázkou velmi krátkého času, zvláště, kdy má člověk po ruce hadici. Dřevo má tu smůlu, že obsahuje póry a v těch ledacos uvízne. Proto je někdy potřeba je drhnout, což není zrovna příjemná práce.

Jiné druhy využití

Z plastu se dnes zcela běžně vyrábějí i nádoby na odpad. Dává to docela smysl, jelikož jsou díky použitému materiálu nejen vysoce odolné, ale zároveň i docela lehké. Z toho důvodu se s takovými popelnicemi, potažmo koši na odpadky velmi dobře pracuje.

reklama: