www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 08/24/2020 - 13:31

Každá země má své typické svatební zvyklosti. Zatímco u nás se rozbíjí talíře nebo háže kyticí, jinde ve světě mají tradice daleko zvláštnější. Které patří mezi ty nejbizarnější? Možná budete překvapení, co všechno se kde dodržuje a považuje za normální.

Indie

Snubní prsten k obřadu neodmyslitelně patří, stejně jako třeba polibek. Jenže právě na něžnosti si v Indii zrovna dvakrát nepotrpí. Ženich se nevěsty může dotknout jenom, když jí luxusní šperk navléká. „Rozpálí“ se tak maximálně při velkolepé ohňové show, která k tradiční indické svatbě patří. Do ohně přitom všichni svatebčané hází různé předměty, které mají obměkčit bohyni štěstí Lakšmí.

Albánie

Pokud jde o něžnosti, nejsou na tom lépe ani v Albánii. Zde se ženich nesmí dotknout nevěsty tři dny a tři noci po svatbě, jinak prý manželství nebude šťastné. Svatba v Albánii je vůbec poněkud netypická, manželé totiž slaví zvlášť. Ženich sice na chvíli dorazí na manželčinu oslavu, aby splnil povinnosti v podobě společného tance a krájení svatebního dortu, pak ale odchází zase zpátky na svou „párty“.

Itálie

Zatímco u nás se věří, že ve svatební den nosí smůlu pravé perly, v Itálii patří k zapovězeným zlato. Luxusní zlaté šperky v podobě prstenů, náramků či náhrdelníků, tak na nevěstě v její den D rozhodně neuvidíte. Tradice rozbíjení talířů, jak ji známe v naší zemi, je zde nahrazena rozbíjením skleněné vázy po svatební hostině. Počet střepů, na které se rozlomí, potom symbolizuje počet šťastných manželských let v budoucnu.

Francie

Ve Francii upřednostňují během svatebního dne prsteny s diamantem, které mají za úkol upevnit svazek. Ani tyto šperky jim však na eleganci a šarmu nepřidají, když musí splnit ne zrovna příjemnou tradici, a sice posbírat po hostině zbytky ze stolu, hodit je do nočníku a povinně se z něj napít. Zkrátka platí: jiný kraj, jiný mrav, takže buďme rádi za naše tradiční české zvyky!

reklama: