www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 11/10/2022 - 12:35

Elektronické cigarety (zkráceně e-cigarety) jsou zařízení fungující na principu zahřívání tekutiny, která obvykle obsahuje nikotin a aromatické látky. Umožňují tak vdechovat nikotin ve formě páry namísto kouře. Vzhledem k tomu, že nespalují tabák, nevystavují uživatele stejnému množství chemických látek, jež způsobují různá vážná onemocnění.

Používání e-cigarety se běžně nazývá jako „vapování“. Spousta lidí používá elektronické cigarety, aby jim pomohly přestat kouřit klasické cigarety.

Pokud přestanete kouřit, snižuje se tím riziko onemocnění rakovinou plic i infarktu. Nicméně přestat kouřit je pro mnoho lidí obtížné.

 

Jsou e-cigarety skutečně užitečné při odvykání kouření?

V případě, že plánujete seknout s kouřením, se nabízí přechod na vapování. Existují náplně do elektronické cigarety s různým obsahem nikotinu, přičemž intenzitu můžete postupně snižovat.

Elektronická cigareta zahřívá náplň obsahující nikotin na aerosol, který se potom vdechuje. Velkou výhodou je, že nespalují tabák, při němž vzniká kouř, který poškozuje plíce a často vede k rakovině plic a dalším problémům s dýchací soustavou. Nikotin jako takový je škodlivý v tom, že si na něm vybudujete závislost, ale on nezpůsobuje poškození plic a rakovinu. Za vznik těchto zdravotních problémů mohou látky, které jsou produkovány spalováním tabáku (například dehet).

Jak bezpečné jsou elektronické cigarety?

Samozřejmě to neznamená, že jsou e-cigarety zcela bezpečné. Nikotin je vysoce návykový a u dospívajících a mladých může ve vysoké míře poškodit vývoj mozku. Nikotin je také toxický pro vyvíjející se plod a není bezpečný ani pro těhotné, a proto se ani báze do elektronické cigarety nedoporučují těhotným ženám.

Výpary z e-cigaret mohou obsahovat další potenciálně škodlivé látky, nicméně nejsou v tak velké míře škodlivé, jako je tomu u klasických tabákových výrobků.

Některé výzkumy také naznačují, že e-cigarety mohou být pro mladé dospělé odrazovým můstkem ke kouření cigaret.

Mohou e-cigarety pomoci omezit kouření?

Nicméně e-cigarety mohou být slibnou pomocí při odvykání kouření. Provedla se na dané téma už celá řada studií, přičemž výsledky jsou opravdu slibné. Zjistilo se totiž, že ti, kteří používali nikotinové e-cigarety, měli větší pravděpodobnost, že přestanou kouřit klasické cigarety alespoň na šest měsíců, než ti, kteří používali jiné druhy náhradní nikotinové terapie, jako jsou náplasti a žvýkačky.

Podle odborníků e-cigarety účinně pomáhají lidem přestat kouřit také proto, že napodobují činnost a chování kuřáků.

Jestliže hledáte internetový obchod, kde si můžete koupit nejen elektronickou cigaretu, ale i náplně do ní, podívejte se do nabídky ecoliquid.eu.

reklama: