www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 01/08/2019 - 18:28

Jestliže přemýšlíte, jaká převratná technologie přijde po informačních technologiích a začne stejně razantně měnit svět, tak už je tady – je to 3D tisk. Víte, že už si máte možnost nechat zhotovit 3D tištěný výrobek na zakázku?

Startupový projekt RapidParts pomáhá především všem inovátorům, vynálezcům, ale i architektům, inženýrům a designérům pomoci realizovat jejich vize, a to s využitím technologie 3D tisku. Na webových stránkách Sharplayers.cz běží unikátní služba, díky které lze velice snadno zadávat výrobu prototypů, jež jsou pak vyrobeny právě za pomoci 3D tisku.

Zadejte si 3D tisk online

Potřebujete 3D tisk na zakázku? Stačí nahrát 3D data, zvolit potřebné parametry pro model či prototyp a do třech hodin získáte kalkulaci, kolik vás výroba bude stát. Ihned po zaplacení zakázky se výroba prototypu rozjede. Výrobek je vám pak odeslán obratem po vyrobení DPD kurýrem, a to nejen v rámci České republiky, ale kamkoliv po světě, kam výrobek potřebujete zaslat.

Díky jednoduchému způsobu zadávání zakázky máte možnost na svých projektech pracovat rychle a bez zdržení. Pokud však potřebujete poradit, není problém požádat o radu. Lze rovněž využít službu 3D modelování z výkresu. Tímto způsobem je možné třeba velice rychle duplikovat poškozené součástky a vyrobit nové.

3D tisk

 

Rychlý a levný 3D tisk i pro venkovní použití a tepelné namáhání

Startup Sharplayers využívá dva typy 3D technologií. První Fused Filament Fabrication, označována i zkratkou FFF, nabízí levnou metodu výroby modelů v nízkém tiskovém rozlišení (rozlišení vrstvy je 0,1 mm). Hlavním cílem metody je zejména dosáhnout nízké ceny tisku. Pro mnoho použití je tato metoda zcela dostačující, a to přes zmíněné nízké rozlišení i menší přesnost tisku (+/- 0,2 mm).

Pro tento typ tisku lze využít celou škálu materiálů: polykarbonát, PEEK – vysokoteplotní termoplast, nylon, ABS, včetně ASA s uhlíkovými vlákny, flexibilní TPU, i další materiály známé pod označením ASA nebo PLA. Podle výběru materiálu mohou pak být finální výrobky tepelně odolné, nebo vhodné pro venkovní použití. Maximální velikost tisku je 300×300×300 mm, ale již je v plánu další rozšiřování strojového parku, z důvodu zvyšující se poptávky a vyšších nároků zákazníků.

FFF 3D tisk jde využití v celé řadě oblastí. Především jde o vytváření různých modelů, například architektonických, ale i průmyslových prototypů. Vytisknout však lze i funkční nástroje a vybavení, které jsou pro omezený počet výrobních cyklů. Tato forma 3D tisku poslouží i pro výrobu funkčních náhradních dílů pro téměř všechna průmyslová odvětví. V neposlední řadě lze FFF 3D tisk využít pro osobní potřebu a nechat si vytisknout třeba hračky nebo rodinnou sochu.

Výrazně přesnější 3D tisk nabízí stereolitografie

Druhou, přesnější metodou 3D tisku, kterou si na Sharplayers.cz máte možnost zadat, je tzv. stereolitografie (označována i jako SLA či SL). Setkáte se s ní i pod dalšími názvy: pryskyřiční tisk, fotochemikalizace i optická výroba). Tato metoda se hodí pro velice přesné a malé detaily. Rozlišení vrstvy je 0,03 mm a přesnost tisku +/- 0,08 mm. Výhodou jsou již zmíněné přesné detaily, ale i vysoká tuhost a hladký povrch výrobků. Modely se však nehodí pro venkovní použití, jsou křehké a rovněž dražší. Tisknout lze v tomto případě o něco menší objekty, a to do velikosti 200×120×65 mm.

Tisk se realizuje fotopolymerizací, kdy za pomoci světla dochází k vytváření polymerů. Ty pak tvoří tělo tištěného objektu. Stereolitografii lze využít pro tisk počítačových komponentů, různé přesné prototypy, pro lékařské modely napomáhající diagnostice, ale i pro předoperační plánovaní (např. před implantací), či ve stomatologii při navrhování zakázkových implantátů. Realizovat se tímto způsobem mohou i šperkaři.

Zajímá vás cena 3D tisku?

Cena 3D tisku se odvíjí od použité technologie 3D tisku, velikosti tištěného objektu i celkové náročnosti, a tedy i doby tisku. Cenu ovlivňuje i počet tištěných modelů stejného typu. V přepočtu na hodinu se cena pohybuje od 50 do 150 Kč za hodinu tisku. Nejjednodušší je využít možnost zadání konkrétního požadavku na tisk. Přesnou kalkulaci získáte zcela zdarma do 3 hodin od odeslání poptávky.

reklama: