www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 12/20/2018 - 15:00

Během období chřipek a nachlazení se často objevují i nejrůznější onemocnění postihující také dýchací ústrojí. Můžeme se tak potýkat s nepříjemným kašlem, který může mít dvě formy. Jde o vlhký a suchý kašel. V článku si rozebereme, jak od sebe oba druhy bezpečně rozpoznat a co zabírá zrovna na vlhký kašel.

Jaké existují druhy kašle

Rozlišujeme dva základní druhy kašle se specifickými projevy. Jde o takzvaný kašel suchý, který se projevuje neproduktivním kašláním, kdy nedochází k vylučování a uvolňování žádného hlenu. Tento kašel bývá součástí virových či jiných velmi nepříjemných onemocnění, takže je dobré při dlouhotrvajících či zhoršujících se problémech navštívit doktora. Cílem je kašlání omezit či potlačit, aby nedocházelo k dráždění sliznic.

Druhou variantou je vlhký kašel, který je doprovázen vylučováním hlenu. Naše tělo se snaží zbavit zbytku imunitních buněk a do hlenu pohltit také veškeré patogeny, aby došlo k jejich efektivnímu vyloučení z těla. V tomto případě se naopak snažíme kašel podpořit, abychom se zbavili co možná nejvíce odpadních látek. S tím nám pomohou vhodné přípravky a samotnému vykašlávání napomůže i dostatečný pitný režim a vlhký vzduch pro naředění hlenu a jeho snadnější vylučování.

Jak si rychle a efektivně poradit s vlhkým kašlem?

Pokud se chcete rychle zbavit vlhkého kašle, je vhodné zvolit správný lék. Jedním ze základních pomocníků z lékárny může být například Ambrobene sirup. Jeho hlavní účinnost spočívá v kombinaci pěti různých účinků, které se vzájemně doplňují a vytváří maximální funkční celek. Účinné složky v přípravku Ambronene pomáhají rychle a efektivně rozpustit hlen, usnadňují vykašlávání a zklidňují podrážděné průdušky. To však není všechno, protože je zároveň podpořena také imunita v oblasti dýchacích cest. Inkriminované místo je tak více odolné proti působení virů a bakterií. Ambrobene tablety či jiná forma se hodí pro užívání v kombinaci s antibiotiky, kdy podporuje průnik do míst, kde je to nejvíce potřeba.

Zaručené babské rady a recepty

Hodně přípravků zakoupíte v lékárně, ale řadu pomocníků při boji s nachlazením a kašlem najdete i v běžném obchodě. Neocenitelným pomocníkem jsou citrusy se svým vysokým obsahem vitamínů. Hodně pomůže také silná česneková polévka. V rámci pitného režimu je dobré pít bylinkové čaje doplněné o trochu medu, jehož vlastností jsou přírodní antiseptické a čistící účinky. Přidat můžete také trochu zázvoru. V případě hodně ucpaného nosu může být první pomocí inhalace vývaru z bylinek. Konkrétně je dobré použít podběl lékařský, tymián obecný, dobromysl, eukalyptus, šalvěj, lékořici, jitrocel či mátu, jejichž účinky ovlivňují právě dýchací cesty a výrazně napomáhají vykašlávání. Pijte i tehdy, když zrovna nemáte žízeň, protože jedině tak budete dostatečně hydratovaní a pro tělo bude snazší vypořádat se s nemocí.

Nejlepším lékem na všechny nemoci je prevence

V případě, že nechcete řešit léčbu nemoci, snažte se mít dostatečně silnou a odolnou imunitu, aby to nebylo potřeba. Dodržování zdravého životního stylu totiž přináší mnohem více výhod a jednou z nich je i dostatečná obranyschopnost. Pro její podporu je dobré užívat doplňky stravy v podobě vitamínů a minerálů, jejichž cílem je doplnit doporučenou denní dávku. Pomáhá také pobyt na čerstvém vzduchu, otužování či konzumace ovoce a zeleniny. Jakmile začnete pociťovat první příznaky nemoci či něčeho podobného, dopřejte svému tělu dostatek času a prostoru pro regeneraci a odpočinek. Imunitní systém totiž potřebuje energii na svou efektivní činnost, takže je lepší dopřát si volno hned a později se vyhnout mnohem delšímu vypořádávání s nemocí.

reklama: