www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 12/17/2020 - 20:52

Půjčky v rodině dělají zlou krev. Velká část půjček poskytnutá v rámci rodiny, ale také mezi přáteli, se totiž vrací jen velmi pomalu, pokud vůbec. Hůře na tom bývají ti, kteří peníze půjčí. Peníze zpět získávají jen ztěží a než, aby ohrozili napjaté rodinné vztahy, často peníze raději oželí úplně. Jak na to, abyste se nemuseli bát o své peníze, ani o dobré vztahy?

O půjčku se žádá snadno, mnohem horší to bývá se splácením. Zatímco u běžné bankovní či nebankovní půjčky se možných následků nesplácení půjčky bojíme, u půjček mezi přáteli či v rodině je strach výrazně slabší. Však také nejedno velké přátelství skončilo právě kvůli penězům.

Jaké hlavní výhody mají půjčky v rodině?

Půjčit si peníze v rodině nebo přáteli má celou řadu výhod a to hlavně pro dlužníka. Výhody jsou dokonce tak velké, že se dlužník často ani neobtěžuje peníze vrátit a raději oželí ztrátu dobrého příbuzného či dlouholetého přítele.

O jaké výhody se jedná především?

  • Nulová administrace – půjčka v rodině probíhá jednoduše a peníze si mezi sebou lidé rychle předají a bez velkého otálení.
  • Nulové úroky – půjčky v rodině nebo mezi přáteli se v podstatné většině obejdou bez úroků. Jedná se tedy o půjčku zadarmo.
  • Žádná písemná smlouva – v rámci rodiny či dobrého přátelství se vždy věří, že dlužník peníze vrátí. Nač tedy sepisovat smlouvu?
  • Žádný splátkový kalendář – stejně jako chybí smlouva o sjednané půjčce, tak se většinou neřeší ani splátkový kalendář.
  • Žádné sankce – není smlouva, nejsou úroky, není splátkový kalendář, nejsou ani sankce, když dlužník půjčku nesplácí.

Výsledek takové půjčky nelze nikdy předem odhadnout. Pro některé lidi představuje rodina a přátelství to nejdůležitější a půjčku splatí do poslední koruny a na závěr přidají láhev něčeho dobrého jako vyjádření vděčnosti. Jiní bez mrknutí přátelství či dobré rodinné vztahy oželí a se splácením půjčky, kterou věřitel nemá jak prokázat, se nezabývají.

Pořádek dělá přátele. Trvejte na písemné smlouvě

Pokud vás příbuzný nebo přítel požádá o peníze a vy zrovna s penězi nemáte problém, proč mu nepomoci. Abyste se však vyhnuli možným nepříjemnostem v budoucnosti a zachovali dobré vztahy, trvejte raději na písemné smlouvě o půjčce. Už takhle je půjčka v rodině a mezi přáteli díky nulovým úroky absolutně nejvýhodnější “na trhu”, vstřícnější už opravdu být nemusíte. Zájemce s poctivými úmysly se smlouvě bránit nebude.

Naopak zvyšte obezřetnost, pokud se zájemce o půjčku bude smlouvě sveřepě bránit slovy, že jste přece příbuzní či dobří přátele. Jednoduše trvejte na svém a peníze půjčte za svých podmínek. Však se říká, “co je psáno, to je dáno”. Pokud se tím nechcete zabývat, ale ani nechcete přijít o své peníze, raději půjčky rodině neposkytujte.

Smlouva by samozřejmě měla obsahovat všechny podstatné náležitosti:

  • osobní a kontaktní údaje o věřiteli a dlužníkovi,
  • výši půjčky,
  • dobu splatnosti,
  • rozpis splátek.
  • případně i sankce za porušení smlouvy.

Podle statistik není splaceno až 25 % půjček v rodině či mezi přáteli

Různé průzkumy ukazují, jak moc nevýhodné je půjčit peníze někomu v rodině nebo příteli. Podle jednoho z nich se nevrátí dokonce čtvrtina půjček. Věřitele se často peněz vzdají, protože nemají žádný důkaz o poskytnuté půjčce a nebo nechtějí ohrozit rodinné vztahy. Nejčastěji ustupují rodiče, kteří poskytli půjčku svým dětem.

Průměrná výše půjček v rodině a mezi přáteli činí 90 000 Kč. Nejčastěji se přitom jedná o půjčky ve výši do 50 000 Kč. Neobvyklé ale nejsou ani vyšší půjčky kolem 200 000 Kč a více.

Podstatná většina lidí v rodině či přátelům peníze půjčí, aniž by trvala na písemné smlouvě, požadovala ruku nebo trvala alespoň na nějakém způsobu ručení (85 až 90 %). Čtvrtina z nich přiznává, že se jim vrátila pouze část peněz nebo nic. Výsledkem takového chování bývají zhoršené vztahy v rodině či ztracená přátelství.

reklama: