www.katedrala.cz


         
Vložil/a rouska-actiprotect, So, 02/27/2010 - 12:20

Chřipka patří mezi nejčastější infekční onemocnění. Každoročně se jí nakazí celosvětově až 10 % populace a v době pandemie to může být dokonce až 40 – 50 %.

Chřipka doprovází lidstvo odnepaměti. Jedná se o onemocnění, které se vyskytuje poměrně často, především v zimních měsících. Podobné příznaky jako chřipka však vyvolává i řada dalších virových a bakteriálních onemocnění a nelze je zaměňovat.

Nejznámějším zdokumentovaným případem pandemie chřipky je tzv. španělská chřipka, typ viru A (H1N1), kterou onemocněla na počátku 20. století skoro čtvrtina obyvatelstva Evropy a na její následky zemřelo 20-40 milionů lidí. Ve 20. století postihly svět i další vlny chřipkové pandemie, ale neměly tak katastrofální následky jako španělská chřipka. Posledním zaznamenaným případem je tzv. hongkongská chřipka, typ viru A (H3N2), z roku 1968, která byla příčinou 1-4 milionů úmrtí.

Původním zdrojem infekce byla zvířata – hlavně prasata, kachny a koně. Předpokládá se, že chřipka se u lidí poprvé objevila někdy kolem roku 5 000 – 2 000 před naším letopočtem v souvislosti se zdomácněním zvířat.

Příznaky chřipky
Nástup příznaků je velmi rychlý. Ráno se můžete cítit úplně v pořádku, během dnes se mohou začít objevovat první příznaky a večer onemocnění propukne naplno. Typickými příznaky je horečka (38– 40° C), bolesti hlavy, očí. Postupně se přidají i bolesti končetin, svalů a kloubů. Člověk má pocit celkové vyčerpanosti a únavy.

Prasečí chřipka H1N1, jejíž pandemie představuje riziko současnosti, se zatím objevila v 80 % zemí celého světa. Podle odhadů by mohla zasáhnout až 25 % obyvatelstva, přičemž asi 4 % bude nutné hospitalizovat. Odhadovaný počet obětí bude asi 4 miliony.

Virus chřipky může infikovat každého z nás. Riziko závažných komplikací však hrozí především těhotným ženám a lidem s chronickými onemocněními (např. cukrovkou, astmatem, chronickým onemocněním srdce apod.).

Zvlášť opatrní by měli být lidé, kteří jsou s větší pravděpodobností vystaveni nákaze:
• lidé, kteří využívají hromadné dopravní prostředky (autobusy, vlaky, letadla)
• rodiny se školou povinnými dětmi
• obyvatelé přelidněných oblastí s vysokým výskytem infekcí
• prodavači, především lékárníci, kteří často přicházejí do styku s nemocnými.

Spolehlivá možnost ochrany před prasečí chřipkou je nová respirační maska Acti Protect

Acti Protect je novinkou na našem trhu a byla vyvinuta právě kvůli hrozbě pandemie chřipky H1N1. Jedná se o ochrannou roušku – „dýchací masku“ s protivirovou ochrannou vrstvou „virucoat“. Tato ochranná vrstva prokazatelně zahubí až 99,99 % virů typu H1N1 a efektivně chrání i před dalšími typy chřipkových virů.

Jedná se o jediný typ ochranné roušky, který kromě ochrany přímo „usmrcuje“ – inaktivuje chřipkový virus typu H1N1. Acti Protect obsahuje navíc kvalitní vícevrstvový ochranný filtr, který zachycuje částice přenášené vzduchem a absorbuje vlhkost. Maska se snadno používá a chrání po celý den – tedy 24 hodin. Je pohodlná a poskytuje maximální komfort při dýchání, neboť je nijak neomezuje.

Rouška proti chřipce Acti Protect je dostupná v lékárnách. Jedno balení obsahuje 4 roušky a jejich „trvanlivost“ je 3 roky. Acti Protect pro ochranu matek a plodu před chřipkou doporučuje Česká gynekologicko - porodnická společnost.

reklama: