www.katedrala.cz


         
Vložil/a evice, Po, 08/08/2011 - 13:59

Japonské topoly dosahují při výmladkovém pěstování dosahují velké přírůstky hmoty, které je řadí mezi tzv. rychle rostoucí dřeviny (často používaná zkratka RRD). Za tři roky je japonský topol schopen vytvořit výmladky o tloušťce 5-7 cm.

Mezi další důvody pěstování japonského topolu patří:

  • Obráží i mnohokrát za sebou. Mnohé jiné klony topolů již po dvou až tří sklizních ztrácejí na síle, japonský topol však nikoli.
  • Výmladkové plantáže RRD (japonského topolu a vrby) mohou působit pozitivně na okolní krajinu a životní prostředí člověka (např. na regeneraci orné půdy, zvyšování biodiverzity krajiny, stabilizaci hydrologického režimu).
  • Japonský topol a vrba je především obnovitelným zdrojem energie.
  • Při pěstování japonského topolu a vrby nedochází k vyčerpávání živin z půdy, ale k jejímu obohacování a tím i zlepšení celkové bonity.
  • Sklizeň japonského topolu probíhá v období vegetačního klidu - minimální podíl listí.
  • Pěstování japonského topolu je vhodná i jako doplňková činnost pro zemědělce.

Kde získat kvalitní řízky?

Schválený dodavatel společnost e-massa a.s. již od roku 2009 nabízí prodej sadby japonského topolu a vrby ve formě řízků, prýtů a kořenáčů. Součástí služeb společnosti e-massa je konzultace ohledně přípravy půdy pro sadbu japonského topolu a vrby (podzimní, jarní).

Odborníci společnosti e-massa a.s. zajistí mechanizovanou sadbu japonského topolu a vrby, případně poradí se sadbou ruční. Řízky se sázejí se od poloviny března do konce dubna, ale možný je i podzimní termín, v říjnu a listopadu.

 

 

reklama: