www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 08/24/2021 - 21:07

Setkala se s tím většina z nás – vysoký statný strom, kvůli kterému padá stín na celou zahradu a který nepustí do oken ani paprsek slunce, případně strom nebezpečně blízko elektrickému vedení. Co s tím? Kácení je většinou možná na první pohled radikální řešení, ale je také opravdu účinné a v mnoha případech i nevyhnutelné. Proč nechat kácení vysokých a vzrostlých stromů i na vaší zahradě či pozemku na profesionálech a nepouštět se do něj na vlastní pěst?

Laik se závratí?

Kdo by měl profesionální firmu na kácení stromů na zahradě oslovit v první řadě a zcela automaticky? Pokud ve vaší představě vypadá dřevorubec jako někdo s hustým vousem a obloukovou pilou přes rameno, točí se vám hlava i na stoličce v kuchyni a motorovou pilu jste viděli maximálně ze vzdálenosti několika metrů (nebo v horším případě jen na obrázku), bezpochyby patříte mezi horké kandidáty. Přesvědčuje vás známý či kamarád, že strom pokácí zadarmo sám? Cena nula nula nic je samozřejmě lákavá, nicméně pokud si nejste jistí, že s náročným úkolem jako je kácení vysokých stromů má dotyčný bohaté zkušenosti, zkuste se přece jen přemoci a s díky odmítněte. Ušetříte si tak nervy a také případné nepříjemnosti například v podobě zničeného plotu, přetržení elektrických drátů apod.

Není to tak snadné, jak to vypadá

Vážně je to tak náročné? Pokácet strom se může pro každého s motorovou pilou v garáži zdát jako primitivní záležitost. Přece jenom pokácet a nařezat nějakou tu “soušku” v lese, jabloň v sadu nebo přerostlý keř je hračka, ne? Ano, to určitě. Jenže při kácení vysokých a zdravých stromů v plné síle je něco úplně jiného a nejde jen jednoduše přijít, “podříznout” strom a odejít. Pro kácení stromů v zástavbě platí určitá pravidla, postupy a je nutné i další vybavení než jen funkční motorová pila a trochu zručnosti. Pokud totiž nevíte, co děláte, může se celá akce změnit v životu nebezpečnou akci.

Oko i zkušenosti profesionála

Je dobré si přiznat, že i když to s vámi z hlediska manuálních dovedností není úplně marné, stále jsou věci, na které zkrátka a dobře nestačíte. Jako laici mnohdy nedokážeme hledět dostatečně dopředu a odhadovat či předpovídat možná rizika. Pokácet zdravý a vysoký strom většinou probíhá tak, že je nutné prořezat a rozřezat ještě stojící strom na menší části. Celkově jde tedy o fyzicky velmi náročný úkol a přidáme-li k tomu všemu ještě fakt, že se člověk u toho pohybuje nebo je zavěšen ve výšce několika metrů nad zemí, asi je jasné, že tohle není jen tak pro každého.


Nehrajte si proto na hrdiny a raději oslovte zkušenou partu profesionálů, která vyřeší váš problém často v několika málo hodinách a bez jakýchkoliv trvalých následků. Tedy snad jen kromě citelného prosvětlení prostoru na zahradě i v domě.

reklama: