www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 03/07/2017 - 13:13

Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný pořádá interní semináře, které vedou významné osobnosti z oblasti práva. Jako první se ujal slova spolupracovník kanceláře prof. JUDr. Josef Bejček, CSc., emeritní děkan brněnské právnické fakulty a vedoucí tamní katedry obchodního práva. Tématem semináře byla problematika ochrany slabší strany v obchodních vztazích.

Podle profesora Bejčka je naprosto základní otázkou způsob posuzování kritérií „slabosti“ a „rovnosti“. Mělo by to být subjektivně nebo objektivně, reálně nebo formalisticky? Bejček je toho názoru, že objektivní kritérium slabosti není přesné a hodně zjednodušuje. Počítá s ním však aktuální znění zákona o významné tržní síle. V praxi se tak může zákonně slabším stát i subjekt, který je ekonomicky silnější než protistrana.

Jaký je rozdíl v německém a českém pojetí?

Přednášející dal za příklad německou legislativu. Tamní soudy prosazují jednotnou kontrolu standardu ochrany slabšího a nepřihlíží na status podnikatele či spotřebitele. Zvláštní ustanovení o zvycích a praxi nehrají roli, ale když se v nich použije zakázaná klauzule, soud ji shledá za nepoctivou vůči zákazníkovi, a to i v případě, že jde o partnerství mezi dvěma podnikateli.

V České republice je ochrana slabšího dvojí. Dle § 433 OZ je pod ochranou před silnějším podnikatelem kdokoliv slabší, a navíc mají speciální práva spotřebitelé. Bejček si však myslí, že soudy tuto klauzuli nebudou příliš aplikovat. Je toho názoru, že ochrana slabší strany nesmí vyřadit tržní mechanismus a výrazně oslabit smluvní autonomii a svobodu.

Další semináře budou následovat

Seminář profesora Bejčka rozhodně nebyl posledním. Informace o dalších seminářích můžete sledovat na akcss.cz. Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný založili v roce 1993 JUDr. Pavel Smutný, JUDr. Jaromír Císař a prof. JUDr. Zdeněk Češka, Csc. V současné době patří k nejvýznamnějším subjektům v oblasti práva.

Podpora celospolečenských hodnot

JUDr. Pavel Smutný je činný v mezinárodních obchodních komorách, jako je například Francouzsko-česká obchodní komora a Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika. Od roku 2009 je presidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory. Jeho velkým krédem se stalo udržování celospolečenských hodnot. Jako president proto inicioval v roce 2011 založení Ceny Arnošta Lustiga, kterou Česko-izraelská obchodní komora uděluje každý rok jednomu z českých občanů. Hlavním kritériem této ceny je, aby se laureát obdobným způsobem jako Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot, kterými jsou odvaha, statečnost, lidskost a spravedlnost.
Důležitým krokem je založení a fungování nadačního fondu Bohemian Heritage Fund. Založili ho všichni společníci advokátní kanceláře a ročně v něm shromáždí šest až osm milionů korun z darů mecenášů. Cílem fondu je ochrana a rozvoj národního kulturního dědictví i památek, podpora kulturních projektů, zejména v oblastech klasické hudby i výtvarného umění a kultivace české společnosti.

reklama: