Růže patří mezi nejoblíbenější květiny u nás. Má již elegantní tvar poupěte, krásnou barvu i úchvatnou vůni. Však ji také milovali již v antice. Lidstvo provází jeho historií již od nepaměti. Pokud budete již vybírat růže pro někoho, mějte na paměti že jsou růže a barvy, které se hodí pro různé lidi a příležitosti. Například rudá růže se hodí k dámě od středního věku. Dívku byste naopak měli obdarovat růží barvy růžové. Žlutou růži naopak můžete dát i pánovy.
Než růži kupovat, je lepší si ji vypěstovat. Nebudete tak riskovat, že obdarovanému druhý den po nákupu růžička svěsí hlavu k zemi a přestane ho těšit. Pěstování růží u nás má navíc dlouholetou tradici. Růže se vysazovaly již v zámeckých zahradách i u prostých stavení.
Pokud se již pro pěstování růží rozhodnete, měli byste začít přemýšlet již při volbě pozemku. Důležité jsou klimatické poměry místa, jeho sklon ke světovým stranám, druh a složení půdy i vodní poměry. Samozřejmě pokud nenajdete ideální poměry, tak to nevadí, ale pokud některé z nich máte možnost ovlivnit, je lepší to udělat. Rady jak na to a co je pro tyto nádherné květiny nejideálnější najdete i na internetu. Jedno z takových míst, kde se růžím velmi věnují je server ruze.cz. Najdete na něm nejen rady, co všechno potřebujete k pěstování růží. Přečtete si zde i návod jak růže množit, nebo jak je bránit před škůdci. Výborný je i seznam botanických druhů růží i s podrobným popisem.
Zahradníci uvítají jistě i kalendář prací na zahradě, který jim pomůže správně se o růže starat tak, aby se jim odměnili nádhernými květy. Například pokud jste výsadbu růži nestihli do podzimka, radí server ruze.cz růže přes zimu raději založit a počkat s jejich vysázením na jaro. Půda nyní na podzim může být totiž velmi podmáčená a na některých místech již zmrzlá. Je dobré přikrýt proto předem vyhlédnuté místo předem listím, nebo jiným krytem. Půda nám tak nepromrzne. Svazky sazenic musíme rozvázat. Každou jednotlivou sazenici zakládáme do půdy zvlášť. Ještě před založením listy a popřípadě i měkké nevyzrálé části výhonů odstraníme. Každá jednotlivá růže by měla být položena šikmo do půdy a kořeny by měly být prosypané zeminou. Nikde nesmí nevzniknout žádná dutina. Mohli by v ní začít bujet zhoubné plísně. Založené sazenice přihrneme zeminou tak, aby vyčnívaly jen konečky částečně již zkrácených výhonů. Vlastní řez vždycky ponechejte až na jaro. No a až skončí zima, najdete další postup na serveru ruze.cz
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.