www.katedrala.cz


         
Vložil/a prguru, Čt, 10/07/2010 - 10:01

Tento rok se z pohledu mnoha rybářů jeví jako problematický. Je snad už koloritem žehrat na počasí, které nás rybáře dokáže nemile překvapit. Dnů, o kterých můžeme říct, že jsou báječné je poskrovnu. Jednou je příliš horko, jindy příliš zima. Někdy je v řekách málo vody, jindy pak utíkáme před povodněmi. Inu příroda si s námi zahrává tak, jako si s ní zahráváme v posledních letech sami.

Ale nemá cenu házet flintu do žita a lepší je zaměřit se na to, co ovlivnit dokážeme. Třeba rybářské nádobíčko. To je téma, o kterém rybáři dokáží mluvit a polemizovat hodiny. Co hodiny. Dny i týdny! Který prut je lepší pro kapraře? Kaprová dělička nebo teleskop? A co přívlač, plavaná, sumcařina, atd. (někam sem odkaz na pruty) Stejné polemiky se vedou ohledně rybářských navijáků. Pření brzda nebo zadní. Baitrunner nebo bojová. (sem navijáky) Ve výčtu sporných součástí rybářské výbavy bychom mohli pokračovat na dalších dvou stranách. To ale není záměrem tohoto článku.

Nejdůležitější je přemýšlet. Celkem běžně se objevuje praxe "jedna paní povídala". Vlastně jeden rybář říkal, že… A pak to začne. Místo toho, aby rybář přemýšlel sám nad sebou, začne bezmyšlenkově napodobovat ostatní, kteří tvrdí, že to a to funguje tak a tak. Když se zeptáte, jak to ví, většinou zjistíte, že mu to říkal jeho kolega rybář. Ten to má pravděpodobně od svého dalšího kamaráda nebo kolegy jeho dalšího kolegy z práce. Zkrátka, ke zdroji informace se nedoberete. A přitom stačí tak málo.

Co Vám například brání tomu, abyste si sami na chvilku sedli a řekli si, co vlastně z rybářského nářadí potřebujete. Budete chytat kapry. Chodíte k řece nebo ke stojaté vodě? Jak je vaše oblíbená lokalita veliká? Jaké jsou v ní ryby a jak veliké? Budete k vodě jezdit autem, na kole nebo budete chodit pěšky? To jsou všechno věci, které Vám pomůžou správně se rozhodnout, zda si pořídíte teleskop nebo kaprovou děličku.

Stejně byste měli postupovat třeba u přívlače. Měli byste se rozhodnout, zda budete chodit na metrové štiky, o kterých se říká, že jsou zrovna v tom klidném místě u vrby pod lávkou pro pěší (předloni tam Pepa jednu chytil). A nebo se rozhodnete projít si zkušenostmi jemné přívlače, která vás připraví dokonale. Nejenže získáte více zkušeností s vedením nástrah, naučíte se číst vodu a dno, no a v neposlední řadě budete mnohokrát překvapeni, jak velké dravce chytíte na 5 cm gumovou nástrahu.

Vyznavači klasiky, tzn. židličky, stojany, hlásiče, krmení, asi mohou namítat, že jich se výše zmiňovaná slova netýkají. Mají svůj flek poctivě vyseděný, znají svoji vodu dokonale a téměř nic je nemůže překvapit. Chodí k vodě kdykoliv mají čas a kromě vysněné ryby hledají u vody klid a odpočinek. Je pravda, že pokud je hlavní motivací relax u vody, rybářské pruty jsou jen příjemným doplňkem. Ale mezi takovými rybáři je mnoho těch, kteří budou brblat nad tím, že je ve vodě málo ryb, že dřív to bylo lepší, když oni byli mladí, tak ...

Co říci závěrem? Každý svého štěstí strůjce a o rybářích to platí také. Pokud chcete mít u vody úspěch, musíte asi změnit některé své přístupy k rybolovu. Zkuste se nechat inspirovat u těch, kteří jsou u vody úspěšní a nebojí se o své zkušenosti podělit. Nejlepší je získat vlastní zkušenosti. Choďte, rozhlížejte se , pozorujte, PŘEMÝŠLEJTE!!

reklama: