www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 04/05/2022 - 12:27
Analýza satelitních snímků The New York Times vyvrací tvrzení Ruska, že k zabíjení civilistů v Buči na předměstí Kyjeva došlo poté, co jeho vojáci opustili město.

Když se o víkendu objevily obrázky těl mrtvých civilistů ležících na ulicích Buchy – někteří se svázanýma rukama, někteří se střelnými poraněními v hlavě – ruské ministerstvo obrany odpovědnost odmítlo. V nedělním telegramu ministerstvo uvedlo , že těla byla nedávno umístěna do ulic poté, co se kolem 30. března „všechny ruské jednotky zcela stáhly z Buchy“.

Rusko tvrdilo, že obrázky jsou „dalším podvodem“ a vyzvalo k mimořádnému zasedání Rady bezpečnosti OSN k tomu, co nazývalo „provokacemi ukrajinských radikálů“ v Buchu.

Ale přehled videí a satelitních snímků The Times ukazuje, že mnoho civilistů bylo zabito před více než třemi týdny, kdy město ovládala ruská armáda.

Bucha 28.2. - před obsazením

Jedno video natočené členem místní rady 1. dubna ukazuje několik těl roztroušených po ulici Yablonska v Bucha. Satelitní snímky poskytnuté deníku The Times společností Maxar Technologies ukazují, že nejméně 11 z nich bylo na ulici od 11. března, kdy Rusko na vlastní účet obsadilo město.

Bucha 19.3. - při okupaci Rusi

Aby se potvrdilo, kdy se těla objevila a kdy byli civilisté pravděpodobně zabiti, provedl tým Visual Investigations v The Times analýzu satelitních snímků před a po. Snímky ukazují tmavé předměty podobné velikosti jako lidské tělo, které se objevují v Yablonské ulici mezi 9. březnem a 11. březnem. Předměty se objevují v přesných pozicích, ve kterých byla těla nalezena poté, co ukrajinské síly získaly Buchu, jak ukazují záběry z 1. dubna. Další analýza ukazuje, že objekty zůstaly v této poloze déle než tři týdny.

Příčiny smrti jsou nejasné. Některá těla byla vedle toho, co vypadá jako impaktní kráter. Další byli poblíž opuštěných aut. Tři z těl ležela vedle jízdních kol. Někteří mají ruce svázané za zády bílou látkou. Těla byla rozptýlena více než půl míle od Yablonské ulice.

Druhé video pořízené na Yablonské ulici ukazuje tři další těla. Jeden leží vedle kola, další poblíž opuštěného auta. Satelitní snímky ukazují, že opuštěná auta a blízké tělo se objevují mezi 20. a 21. březnem.

Dukazy o lži Rusů

To jsou jen některá z civilních těl objevených od soboty. Agentura Associated Press zveřejnila snímky nejméně šesti mrtvých mužů ležících pohromadě v zadní části kancelářské budovy, někteří s rukama svázanýma za zády. Budova je jednu míli západně od ostatních obětí nalezených podél ulice Yablonska.

Mrtví muži


O další míli dále objevil fotograf deníku The Times tělo muže s průstřelem hlavy ležící vedle kola.

reklama: