www.katedrala.cz


         
Vložil/a vasecocky, Čt, 07/30/2009 - 07:34

Silikon hydrogelové čočky představují dosud nejmodernější variantu kontaktních čoček. Jsou vyráběné ze silikonového hydrogelu – hybridního materiálu, který je kombinací hydrogelů s materiály plynopropustnými.
Výsledný materiál je složen z více vrstev, částice z jednoho materiálu jsou disperzovány v matrici druhého. Silikonhydrogely se vyznačují především velmi vysokou propustností pro kyslík, který je důležitý pro okysličení rohovky, a proto jsou silikonhydrogelové kontaktní čočky vhodné k prodlouženému, nebo kontinuálnímu nošení.
O silikon hydrogelových čočkách jsme si povídali s očním optikem Janem Matlem.

Co je to prodloužené a kontinuální nošení?

Prodlouženým nošením se rozumí denní používání kontaktních čoček v době přesahující 12 hodin. Kontinuálním se rozumí nepřetržité nošení kontaktních čoček po dobu 30 dnů a 29 nocí.

Výhody silikonhydroge­lových kontaktních čoček

Jak již bylo zmíněno, hlavní předností silikonhydroge­lových kontaktních čoček je vysoká propustnost pro kyslík (Dk). Další jejich výhodou je větší tuhost silikonhydrogelu, proti klasickému hydrogelu, což představuje snadnější manipulaci s kontaktní čočkou.

Představuje silikonhydrogel konec klasického hydrogelu?

Mohlo by se to zdát, ale praxe ukazuje, že silikonhydrogely mají své přednosti zejména při prodlouženém, resp. kontinuálním nošení – tam vynikne jejich velká propustnost pro kyslík.
Na druhou stranu je však nutno zmínit, že uživatelé, kteří hodlají na noc kontaktní čočky vyjímat, tuto vlastnost tolik neocení. Kontaktní čočka, vyrobená z kvalitního klasického hydrogelu, sice nemá takovou propustnost pro kyslík, jako silikonhydrogelová, pro denní používání ji však má zcela dostatečnou (Dk 20 a více).
Proto jsou pro denní nošení vhodnější hydrogelové kontaktní čočky, jejichž vlastnosti jsou celkově vyrovnanější.

Zvlhčovací kapky – nezbytný doplněk k silikonhydro­gelovým čočkám

Používání zvlhčujících kapek – lubrikantů – je při nošení silikonhydroge­lových kontaktních čoček téměř nezbytností. Jejich „poréznější“ materiál, umožňující několikanásobně vyšší propustnost pro kyslík, má částečně negativní efekt v podobě horší smáčivosti a větší mechanické abrazi, ve srovnání s klasickými hydrogelovými čočkami.
Poznáte to např. při vyjímání kontaktní čočky z oka – silikonhydrogel bez předchozího zvlhčení vhodnými kapkami nejde vyjmout snadno.
„Lepí“ se na rohovku a může způsobit její erozi. Zvlhčovacích kapek je na trhu celá řada, které budou pro Vaše potřeby nejvhodnější, Vám poradí Váš kontaktolog.

Jak získat silikonhydrogelové kontaktní čočky?

Správný postup je jako u jakýchkoli jiných kontaktních čoček.
a. Kontaktolog zhodnotí zdravotní stav Vašich očí, provede Vám změření zrakové ostrosti a dalších parametrů Vašich očí, nutných pro aplikaci silikonhydroge­lových kontaktních čoček.
b. Dále s Vámi bude konzultovat výběr správného druhu silikonhydroge­lových kontaktních čoček, podle naměřených parametrů.
c. Naaplikuje Vám zkušební pár vybraných kontaktních čoček a zkontroluje mikroskopicky jejich „posazení“ na Vašich očích.
d. Naučí Vás manipulaci s čočkami, jejich nasazování a vyjímání.
e. Dá Vám doporučení, jaké zásady je nutné dodržovat a jakých rizik je nezbytné se vyvarovat.

Ve většině případů dostáváte zkušební pár kontaktních čoček, který můžete testovat ve Vašem prostředí. Po otestování zkušebních kontaktních čoček následuje kontrola u kontaktologa, který opět mikroskopicky zkontroluje nasazené kontaktní čočky a stav povrchu Vašich očí.
Pokud je vše v pořádku, můžete kontaktní čočky používat. Další kontrola u Vašeho kontaktologa je po 6 měsících.
Podívejte se na značky silikonhydroge­lových kontaktních čoček.

reklama: