www.katedrala.cz


         
Vložil/a sperky, St, 10/26/2011 - 09:35

Výroba šperků má i samostatný obor nazývaný stříbrnictví, které se, jak už z názvu vyplývá, zabývá úpravami a vyrábí stříbrné šperky. Jasná barva, lesk, vynikající chemické vlastnosti, jeho stálost a v neposlední řadě i příznivá cena, předurčuje drahý kov, jako je stříbro, pro jeho použití ve šperkařství při výrobě stříbrných šperků např. náušnic, řetízků, náramků a mnohých další šperků pro muže i ženy. Obor stříbrnictví se při výrobě neomezuje pouze na stříbrné šperky, ale pod rukama mistrů šperkařů vznikají i různé dekorativní předměty, jakými mohou být stříbrné lžičky, talíře a různé církevní předměty. Velmi často slouží stříbro jako kov, kterým jsou různé věci (nejen šperky) pouze postříbřeny, aby zatraktivnili vzhled dané věci.

Pro šperkařskou výrobu se čistá podoba stříbra požívá jen velmi

málo, ve větší míře se obvykle jedná o použití jako slitina zinku, mědi a právě stříbra. Jeho čistotu nazývanou odborně ryzost, poznáme podle podílu jmenovaných příměsi. Jako příklad poslouží stříbrné šperky označené puncem 925/1000, kdy nám toto označení říká, že šperky obsahuje 92,5% čistého stříbra a zbytek tvoří ostatní prvky.

Pokud se bude o stříbrné šperky pečlivě starat mate zajištěno, že se nebudete muset ani v budoucnu potýkat s nepříliš vzhledným černáním stříbrného šperku, který kazí jeho estetický vzhled. Jestli že už tento vzhled šperky postupem času získají, nic není ztraceno a je více metod jak se postarat o vyčistění stříbra a stříbrných šperků. Nejpohodlnější a nejistější je samozřejmě zanést stříbrné šperky k odborníkům, kteří stříbro odborně vyčistí a to pomocí mechanického čistění, nebo v takzvané ultrazvukové vaně s přidáním chemického roztoku. Další možností je vyčistit stříbrné šperky doma, za pomocí tekutého čističe zakoupeného v drogérii a nebo použít speciální čistící utěrku na stříbrné šperky, které jim navrátí opět jejich původní lesk a krásu.

reklama: