Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 03/07/2013 - 00:54
Pokud již dojde k rodinné krizi, která převrátí život dětem, je střídavá výchova nejlepším východiskem, jak mohou rodiče ještě vše alespoň z části napravit. Pokud jsou se schopni na střídavé péči dohodnout, zůstanou dětem po rozvodu díky tomuto institutu stále oba rodiče.
Psychologové střídavou výchovu vítají, neboť prakticky všechny studie zjistily, že děti se mají lépe a jejich traumatizace rozvodem je nižší u střídavé péče, než, když se o ně stará jen jeden z rodičů. Děti ve střídavé výchově mají lepší nejen duševní, ale i tělesné zdraví. Projevuje se to i na jejich sebeúctě, která je vyšší a také rodinné vztahy jsou na vyšší úrovni.
V České republice bohužel neexistuje žádný srovnávací výzkum, ale v USA sledují statistiky. Z nich například vyplývá, že pokud se o dítě stará jen jeden z rodičů, je zde větší podíl dětí, kteří nedokončí studium, nebo mají sklony k sebevraždám. Také víc jich sklouzne na kriminální dráhu, než když jejich výchovu zajišťuje jen jejich matka, či otec.
Dalším významným aspektem, které zjistily statistiky v USA je, že střídavá výchova má i vliv na to, jak otcové na své děti platí. To by si měly uvědomit matky. Podle amerického výzkumu 90 procent otců, kteří jsou zapojeni do střídavé péče, na své děti řádně platí. Avšak z otců, kteří mají jen povolené návštěvy, v USA řádně platí jen 79 procent. U nás je toto číslo daleko nižší.
Při uvažování o střídavé péči by se mělo myslet hlavně na děti a nikoliv na drobná úskalí, které tato péče přinese rodičům. Ty již život dětem ztížili tím, že se rozhodli se rozejít. Proto by jim měli po rozvodu připravit ty nejlepší podmínky, aby děti mohly s oběma rodiči trávit dostatek času a být dál co nejvíce součástí jejich života. A k tomu je střídavá výchova tou nejlepší cestou.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.