www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 12/02/2019 - 08:28

U starších vozů ještě musíte dát klíč do zámku a otočit jím, abyste se do svého auta dostali. U těch novějších už jen zmáčknete tlačítko dálkového zamykání a auto se otevře. Málem tomu tak ale být nemuselo.

Zapomenuto v čase

Stačilo málo a auta bychom dnes možná odemykali jinak. Dálkové ovládání centrálního zamykání totiž chvíli poté, co spatřilo světlo světa, upadlo v zapomnění. Už je to více jak sto let, kdy v luxusním voze Scripps-Booth bylo první takové ovládání použito, již v roce 1914. Možná právě proto, že se dávalo do luxusního vozu a tak se k němu dostalo skutečně jen pár lidí se na něj zapomnělo a to na více než 40 let. Až v roce 1956 ho výrobce automobilů značky Packard instaloval do svých vozů, které už byly mnohem dostupnější pro veřejnost. Dnes už považujeme dálkové ovládání za naprostou samozřejmost, která k autu patří. Nejčastěji ho chrání plastová krytka klíče od auta a tak máme klíče a ovládání v jednom, př příchodu k autu pak jednoduše odemkneme jedním stisknutím.

Odemykání na stisknutí

Ovladač může být samostatný, většinou je ale součástí klíčů. Nejčastěji ho chrání plastová krytka klíče od auta a tak máme klíče a ovládání v jednom, př příchodu k autu pak jednoduše odemkneme jedním stisknutím. Podle typu a značky auta a také samotného ovladače můžeme ovládat také odemknutí kufru nebo přímo jeho otevření, určité vozy také dálkově odemykají víko palivové nádrže. Nové technologie umožňují výrobcům aut hledat další využití i umístění ovladače. Velmi častý je tak vystřelovací klíč, který v případě potřeby z krytky vystřelíme ven stisknutím tlačítka a po ukončení jízdy ho do krytky opět schováme, což minimalizuje riziko ulomení nebo poškození klíče. Zabráníme tak možnému poškození nebo jeho ulomení.

Někdy se ještě setkáme s odemykáním auta klíčem, většinou se ale jedná o starší vůz. Moderní vozy již mají dálkové ovládání na odemčení auta i kufru a mnoho dalších úkonů, včetně nastartování nebo vyhřátí auta.

 

reklama: