www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 11/29/2018 - 12:11
Rádi byste registrovali vlastní doménu se zajištěnou bezpečností používání? Víte, která doména patří mezi nejbezpečnější na světě a jakou technologií je chráněna? Pokud chcete, aby vaše doména splňovala tyto požadavky, tak to dokáže doména česká a zabezpečení DNSSEC.

V čem spočívá oblíbenost české domény?

Když se řekne bezpečná doména, tak si nejen u nás, ale i ve světě představí doménu českou. Čím si česká doména zasloužila svoji popularitu? Je to dáno především tím, že česká doména patří k těm nejbezpečnějším na celém světě. Popularitě a důvěryhodnosti vděčí především zabezpečení DNSSEC.

Provozovatelem české domény, tedy s koncovkou .CZ je sdružení CZ.NIC, které je také podporovatelem zabezpečení DNSSEC.

DNSSEC je rozšířením DNS a zvyšuje bezpečnost používání internetových stránek tím, že brání podvržení falešných, neúplných či zcela změněných údajů o doméně. Tato technologie funguje na principu elektronických podpisů.

DNSSEC je zatím možné u českých domén .CZ a ENUM domén. Zprovoznění DNSSEC je podmíněné správnou registrací KEYSET. Na tuto registraci nejste sami, protože si stačí vybrat registrátora domény, který zabezpečení DNSSEC poskytuje. Seznam registrátorů poskytuje také sdružení CZ.NIC.

Mezi registrátory české domény a poskytovatele DNSSEC patří také společnost TELE3. Poskytovatel internetových a telekomunikačních služeb s profesionálním přístupem a moderními technologiemi.

Při registraci domény máte možnost využít jednoduchý registrační systém společnosti TELE3 a provést také kontrolu případné duplicity vybraného doménového jména. Pro pokročilé registrace je určený administrační systém.

Po registraci přes registrátora TELE3 máte možnost využití služby API, která slouží jako automatizace ovládání a správy domén jako například administrace hostingu, automatická fakturace, mobilní aplikace a podobně.

DNSSEC

Důležité je také poskytování služeb formou zabezpečení DNSSEC. Abyste si dovedli představit, čemu vlastně toto zabezpečení brání, tak při návštěvě každé internetové stránky se váš PC musí ptát DNS serveru na to, kde se nachází server obsahující požadovanou stránku. V této chvíli může dojít k podvržení internetové IP adresy a uživateli se zobrazí podvržena stránka. A to bez toho, aby uživatel cokoliv poznal.

DNSSEC chrání domény právě proti takovému přesměrování IP adresy a je zárukou, že jste na správné stránce a nedojde ke zneužití vašich údajů a především hesel.

Zabezpečením DNSSEC může být zajištěné i vaše internetové připojení. Stačí si tuto informaci ověřit u svého poskytovatele internetu. Pokud váš poskytovatel toto zabezpečení nenabízí, tak pryč od něj.

reklama: