www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 06/23/2020 - 17:32
Americký vědec Peter Turchin z univerzity v Connecticutu již v roce 2010 předpověděl, že rok 2020 bude mimořádně turbulentní a bude se nést ve znamení protestů. Média mu dali přezdívku "moderní Nostradamus", pravdou však je, že nejde o žádné proroctví. Výzkumník s více specializacemi to prostě vypočítal.

50-letý cyklus

Vědec zveřejnil článek na blogu, ve kterém na svou předpověď upozornil. Ve studii, kterou publikoval před deseti lety ve vědeckém časopise Nature uvádí, že západní společnost zažívá období nestability každých 50 let. Naposledy se ocitla na hraně v roce 1970, předtím 1920 a dokonce i v roce 1870.

Peter Turchin tak vypočítal, že přibližně v roce 2020 nastanou nepokoje kvůli nejistotě v zemi, velké rozdíly mezi bohatými a chudými, pokles reálných mezd, narůstající veřejný dluh, nadbitek absolventů vysokých škol, kteří nemají uplatnění. To následně mělo způsobit nestabilitu a nepokoje.

Prognóza se nezmiňuje nic o viru či pandemii, takový vývoj měl podle matematika nastat přirozeně. Turchin se svými kolegy revidovali deset let starou studii, která se ukázala až děsivě přesná.

"Náš závěr je, bohužel, že moje předpověď byla správná. Je to škoda, raději bych byl, kdyby byla nenaplněným proroctvím, ale to se očividně nestalo, " konstatuje vědec.

Před lety to nikdo netušil

Vědec, který se mimo jiné věnuje matematice, evoluční biologii, ekologii i antropologii byl ve své předpovědi šokující přesný. Problémy provázejí Ameriku už dlouhodobě, pandemie koronavirus a vražda George Floyda už byly jen poslední kapkou. Zajímavé je i to, že když Peter Turchin v roce 2010 studii psal, nic nenasvědčovalo tomu, že o deset let dojde k takové velké nestabilitě.

Turchinov model však naznačuje, že 50-letý cyklus by mohl platit i na další země. Podobné trendy totiž zaznamenal také například ve Španělsku, Británii, či Itálii.

Zdroj: PeterUrchin.com, Nature

reklama: