www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Pá, 04/24/2020 - 23:46

Virtuální sídla jsou dnes už naprosto běžná věc. Setkáme se s nimi zejména ve větších městech. Pokud si totiž firma může libovolně vybrat, kde chce sídlit, typicky se rozhodně pro nějakou lukrativní adresu v Praze či Brně. Působí to dobře na zákazníky i obchodní partnery.

O virtuální sídlo společnosti má zájem spousta firem. Některé mají fyzické kanceláře na místě, které jim nepřipadá dostatečně reprezentativní, a tak ho nechtějí mít oficiálně zapsané. Další fungují digitálně, žádné fyzické kanceláře nepotřebují, takže v podstatě nemají, kam by si sídlo zapsaly. Dříve bylo běžnou praxí sídlo na domovské adrese, tomu je však lepší se vyhnout.

Sídlo společnosti doma je nepříjemná záležitost

Za prvé se tím připravujete o veškeré soukromí. Kdykoliv může přijít zákazník, obchodní partner či někdo jiný, kdo s vámi bude chtít řešit firemní záležitosti. Bude vás rušit od rodinných povinností a zasahovat do vašeho soukromí. Zřejmě ho také budete muset pozvat dál – jste na to připraveni? Obchodní jednání v kuchyni neudělá příliš dobrý dojem.

Ostatně ona i adresa firmy v rodinném domku nebo v horším případě v bytě nebudí dobré myšlenky. Vězte, že dnes není problém zadat si adresu do map a podívat se, kde sídlíte. Sídlo v paneláku či rodinném domě působí podezřele a váš potenciální zákazník si může říct, že je to asi nějaký omyl, a poohlédnout se raději jinde. Nebo to nebude považovat za omyl a pomyslí si o vás, co jste asi za firmu, když nemáte ani na zaplacení kanceláře. V každém případě se mu hlavou nebudou honit pozitivní myšlenky.

Samostatnou kapitolou je pak ještě záležitost s kontrolami z finančního úřadu. Pokud na vás přijdou, budete je muset pustit domů, což není příjemné opravdu nikomu.

Mít virtuální sídlo je možné už od roku 2009

Veškeré tyto potíže vyřeší virtuální adresa společnosti. Zákon ji povoluje. Povinnost určovat své sídlo adresou, kde skutečně pobýváte, skončila v roce 2009. Pak přišla novelizace občanského zákoníku a tuto nesmyslnost odstranila. Virtuální sídla od té doby vzkvétají – využívají je lidé pracující na home office, lidé neustále v pohybu (taxikáři, obchodníci) a všichni ti, kdo touží po dobré adrese. Nic protizákonného na tom není a úředníci se na firmy s virtuálním sídlem nedívají skrz prsty. Pohled na virtuální adresy se mění a většina Čechů už chápe, že jde o opravdu užitečnou věc.

Na virtuální adrese je možné využívat kancelář

Většinou fyzické sídlo nepotřebujete, ale občas by se hodily prostory pro schůzku se zákazníkem, obchodním partnerem nebo úředníkem? Nejste v tom sami, přesně takto to má většina podnikatelů a poskytovatelé virtuálních sídel jim vycházejí vstříc. Obvykle je možné na vaší virtuální adrese využívat konferenční místnost – někdy bývá tato služba již v ceně, jindy si musíte připlatit.

V ceně bývají různé služby. Dá se domluvit například okamžité upozornění e-mailem na příchozí poštu, přeposílání pošty, vyřizování telefonátů apod. Kdyby vás tedy na danou adresu někdo přišel hledat, obsluha recepce ho na vás odkáže.

Virtuální adresa je příležitost přilepšit si v očích zákazníků

Spousta firem si virtuální sídlo zařizuje na nějaké prestižní adrese. Největší zájem je z pochopitelných důvodů o sídlo v Praze. Je pravda, že adresa na Praze 1 je mnohonásobně dražší než adresa na Praze 10. Některé firmy si však neváhají připlatit. Pokud vás zajímají spíš ty levnější možnosti, podívejte se na sídlo v Praze na webu Jake&James – nabízí ho už od 135 korun bez DPH. Za stejnou částku získáte také sídlo v Brně. Samozřejmostí je přebírání pošty a označení sídla vaší společnosti na budově. Vyřídit si virtuální sídlo je přitom velmi snadné. Všechno se dá zařídit elektronicky.

reklama: