www.katedrala.cz


         
Vložil/a MaitriPrema, St, 04/07/2021 - 14:25

Nedostatkem "slunečního vitamínu" trpí většina Čechů. Déčko přitom hraje důležitou roli v boji s mnoha chorobami, a studie naznačují, že pomůže i s onemocněním COVID-19. Sníženou hladinu tohoto vitaminu může mít 60 % až 80% Čechů, těžký deficit má 30% populace, v případě seniorů je to až 95%. Kdysi odborníci déčko spojovali zejména se zdravím kostí a zubů. Při jeho nedostatku v dětství vznikala křivice (rachitida) a vzhledem k tomu, že v mateřském mléce je ho málo, pediatři začali dětem předepisovat déčko v kapkách.

Vitamin D a COVID-19

Doplňovat by si ho však měli nejen děti, ale i dospělí. Vitamin D je účinnou prevencí nejen před virovými infekcemi, ale i onkologickými onemocněními (zejména rakovinou tlustého střeva, slinivky, prostaty a prsu). Jeho správné hodnoty v krvi napomáhají i lepšímu managementu pacientů s metabolickými onemocněními kostí včetně osteoporózy. Zahraniční studie naznačují, že vitamin D hraje významnou roli i při prevenci a léčbě onemocnění COVID-19. Ukazuje se v nich, že pacienti, kteří měli dostatečně vysokou hladinu vitamínu D, byly odolnější proti nákaze koronavirus. Méně často onemocněli, nebo s lehčím průběhem a rychleji se vyléčili. „Vitamín D hraje důležitou roli v regulaci imunitní odpovědi při infekci virem SARS-CoV-2. Aktuálně už máme studie o tom, že hladina vitaminu D koreluje s nemocností, hospitalizací a i úmrtností na COVID-19. Proto adekvátní příjem vitamínu D dostává v současnosti ještě další rozměr, "říká doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD., MPH, lékař a člen výboru České společnosti pro osteoporózu a metabolická onemocnění kostí. Vitamín D sice nebude zázračnou molekulou, ale pouze jedním z několika faktorů ovlivňujících průběh a závažnost infekce. Jeho užívání rozhodne neuškodí lidem, kteří se jeví jako nejrizikovější z pohledu těžkého průběhu onemocnění COVID-19, tedy seniorům i obézním pacientům. Právě tyto skupiny obyvatel jsou nejvíce postiženy nedostatkem déčka.

Proč se déčku říká i sluneční vitamin?

Je to proto, že jeho hlavním zdrojem je sluneční záření. Z potravy si umíme zabezpečit jen 5 až 10 procent vitamínu D, zbytek pochází z UV záření. Najdete ho zejména v tresčích játrech, obsahuje ho také losos, makrela, sardinky v oleji, tuňák v oleji, celé vajíčko, mléko. Vyplatí se jíst i hřiby, kvasnice, kakao, kokos, datle či rostlinné tuky. Účinně ho můžete odplnit i z výživových doplňků. V nabídce jsou tablety, kapsle nebo kapky, které je třeba užívat spolu s jídlem nebo nápojem s obsahem tuku, protože déčko je rozpustné v tucích.

Jak vitamín D dávkovat?

Vyšetřit hladinu D vitamínu v krvi vám může dát například váš praktický lékař, případně i specialista. Je však na to mít lékařské odůvodnění. Pokud hladinu déčka nemáte prošetřenou, nepřekračujte dávkování 1 000 až 2 000 IU denně. Nadměrné užívání vitaminu D může způsobit nežádoucí účinky.

reklama: