www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Út, 10/02/2018 - 15:19

Nejste příliš technický typ a netušíte, co vlastně turbodmychadla jsou a k čemu slouží? Určitě nemusíte smutnit, jelikož nepatříte mezi žádné neználky. Vždyť s turbodmychadly se každý setkat nemusí a v případě jejich dobrého fungování možná ani není zapotřebí vědět, na jakém principu fungují. Přesto není špatné mít alespoň malé povědomí o těchto vcelku pozoruhodných zařízeních, jež jsou součástí mnohých automobilů. Právě proto nepřestávejte číst, turbodmychadla i princip jejich chodu včetně oprav vám popíšeme podrobněji.

Turbodmychadlo nejen jako nedílná součást vozů

Co je tedy vlastně turbodmychadlo? Jde v podstatě o turbokompresor, který je charakteristický konkrétním kompresním poměrem. Ten představuje rozdíl mezi tlakem při vstupu a výstupu. Turbodmychadlo najdeme nejen v automobilech, ale i u mnohých jiných spalovacích motorů. Jeho hlavním posláním je zvýšení tlaku v momentu sání. V důsledku jeho správného chodu se rapidně zvyšuje výkon motoru. Ten mnohem lépe funguje, zvyšuje se jeho zrychlení a vliv to má pochopitelně i na spotřebu paliva.

Princip turbodmychadla

Na samotném chodu turbodmychadla není nic až tolik složitého. Jak už jeho název napovídá, tvoří jej dvě součásti, a to dmychadlo a turbína. Prvně jmenovaný komponent dokáže efektivně stlačovat vzduch, který míří směrem do motoru. Turbína se tím pádem mnohem rychleji a jednodušeji roztáčí. V konečné fázi se maximálně zvýší i tlak vzduchu, jenž je přiváděn do motoru.

Když se turbodmychadlo pokazí…

Už podle popisovaného principu fungování je turbodmychadlo vcelku namáhanou součástí motoru. Z toho důvodu dochází časem k jeho opotřebení a závadám. Proto se vyplatí nechat si vyřešit profesionálně repas turbodmychadla. V jeho rámci se vymění různé součásti a zařízení se pořádně otestuje. Vše vyjde pochopitelně mnohem levněji než nákup nové techniky.

 

reklama: