www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 07/30/2018 - 11:42

Úsloví „Mít střechu nad hlavou“ jasně definuje fakt, že střecha je jedna z nejdůležitějších částí celého domu. Střecha musí splňovat hned několik věcí najednou. Cena musí odpovídat kvalitě. Dobrá střešní krytina má dlouhou životnost a nevyžaduje opravy, pouze údržbu a správnou péči. Na trhu jsou střešní krytiny až ze sedmi materiálů, jak poznáte, který je ten pravý pro vaši střechu?

Poměr ceny a kvality

Levná střecha se rovná špatná střecha. Mezi levné materiály, které se rozhodně nevyznačují dlouhou životností, patří asfalt i vláknocement. Ale i ony nachází své využití ve stavebnictví. Nejdražší střešní krytina je pálená taška. I přes svou vysokou cenu je v Čechách velmi oblíbená. Má však mnoho nevýhod, mezi ně patří i její váha a komplikovaná pokládka. Z nezávislého průzkumu vyplývá, že nejlepší poměr ceny a kvality poskytuje hliníková střecha. Pojďme se teď společně podívat na fakta a mýty o hliníkové střeše.

Hliníková střecha a pravda o její pevnosti a tvrdosti

Jeden z mýtů tvrdí, že hliníková střecha je křehká. To není pravda. I ve standardní tloušťce je velmi odolná díky přísadám manganu a hořčíku. Přesto si zachovává svou flexibilitu a dobře se s hliníkovou střešní krytinou manipuluje při pokládání. Je důležité zdůraznit, že hliníková střecha nepraská a neláme se, jak si mnozí mohou myslet. Je vhodná do skutečně extrémních podmínek.

Hliníkové střechy patří na hory

Další nepravda o hliníkových střechách tvrdí, že nepatří na hory a mají omezený sklon. Jak již bylo zmíněno, hliníková střešní krytina je ideální pro horské a extrémní podmínky. Jeden důkaz za všechny je hliníková střecha české firmy Prefa, kterou otestoval sám James Bond v Schilthornu. Hliníková střecha odolává sněhu, mrazu, krupobití, slunečným paprskům i bouři s větrem do rychlosti 235 km/h.

Hliníkovou střešní krytinu lze pokládat již od 5 ° a výše na rozdíl od jiných krytin, jako jsou pálená, keramická či betonová taška.

Vyberte si barvu střešní krytiny

Mezi mýty o hliníkové střeše patří i spekulace o jejím barevném provedení a výdrži barvy. Nejen hliníková, ale i plechová střecha vám dovolí vybrat si z různých barevných kombinací. Barva nebledne ani nemizí, nepraská a zůstává stálobarevná díky speciální povrchové úpravě, která rovněž odolává kyselým dešťům, povětrnostním podmínkám i teplotě od – 30 °C do + 80 °C.

Hliníková střecha je tichá

Mýtus o hlučnosti hliníkové střechy si vymyslel někdo, kdo nemá vůbec představu o tom, jak střešní krytiny pracují. Měřeno v dB je hliník skutečně o něco hlučnější než střecha pálená. Ale jedná se o pouhé 2 dB zcela nepostřehnutelné pro lidské ucho. Takže ne, nebude vás budit bubnování deště. Stejně jako hluk můžeme vyloučit i možnost, že by střechu rozbily kroupy.

Spory o ceně

Cena jakékoli střešní krytin je vždy individuální podle náročnosti a typu střechy. Pokud budeme vycházet z běžného standardu, pak hliníková střecha je na m2 levnější než pálená taška až o sedmdesát korun, přitom vyniká dlouhou životností i jinými hodnotnými vlastnostmi. Z toho vyplývá jediná věc, hliníková střecha možná není nejlevnějším řešením, ale rozhodně je levnější a daleko praktičtější než pálená nebo keramická taška.

Hmotnost hliníkové střechy je plus

Mezi nepravdivá tvrzení ohledně hliníkové střechy patří i zpochybňování její hmotnosti. Hliníková střecha je lehká, ale rozhodně vám kvůli tomu neulítne. Hmotnost střechy se pohybuje mezi 2 a 3 kg/m2a je to nesporná výhoda, protože lehká střecha nezatěžuje staré krovy.

Nebojte se oprav

Hliníková střecha má potvrzenou životnost více než 50 let. Nevyžaduje žádnou náročnou údržbu, je možné ji rozšiřovat o různé doplňky a vytvořit si tak zcela dokonalou střechu. Hliníkovou střešní krytinu můžete letovat a opravovat. Opravené spoje vydrží desítky let, když zvolíte vhodný tmel.

Zaručená kvalita od českého výrobce

O kvalitě střešní krytiny nerozhoduje pouze materiál, ale také technologie výroba a zpracování. Své o tom ví česká firma Prefa, která vyrábí hliníkové a plechové střechy již od roku 1946. Jejich střechy jsou důkazem toho, že hliníková střešní krytina je správná volba.

reklama: