www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 12/20/2018 - 15:07

Výběr vhodného minijeřábu podle následujícího přehledu vám pomůže ušetřit čas i peníze. Podle vhodně zadaných kritérií získáte přesnější obraz hledaného stroje a snadněji se zorientujete na trhu s touto zdvihací technikou. Ve hře je široká paleta různých modelů různé manipulační techniky. Kdy dát přednost minijeřábu před jinou manipulační technikou? Především všude tam, kde je třeba manipulovat těžká břemena v nepřístupném, špatně přístupném nebo v omezeném prostoru. Příkladem může být usazování velkých skleněných tabulí nebo montáže uvnitř budov. Díky nízké hmotnosti a pásovému podvozku se však hodí i tam, kde je málo únosný povrch a neztratí se ani na strmém terénu.

Výběr vhodného minijeřábu podle pěti kritérií

Výběr vhodného produktu musí začít výběrem základních parametrů stroje. Všechny modely minijeřábů mají podobnou konstrukci. Většinou jsou postaveny na pásovém podvozku a při práci využívají opěrné nohy. Vybaveny jsou různými motory a pohonnou soustavou. Pracovním orgánem je pak zpravidla teleskopické rameno, které může být i kloubové, a ovládání stroje je řešeno dálkově, často bezdrátově.

Mezi klíčové charakteristiky patří těchto 5 parametrů:

· Nosnost

· Maximální výška zdvihu

· Rozměry

· Pohonná jednotka

· Sériová případě příplatková výbava

Nosnost

Nosnost je možná nejdůležitějším parametrem manipulačního stroje. Minijeřáby dokážou zvednout břemena s hmotností několika set kilogramů, ale také 10 tun. Dříve nejčastěji zvedaly těžká břemena několika tun. Ovšem s nárůstem požadavků na bezpečnost práce a snížením počtu pracovníků se dnes používají i pro manipulaci daleko lehčích břemen. Menší stroje s nižší nosností jsou oproti svým větším bratrům flexibilnější, díky menší hmotnosti se snadno transportují, vyznačují se také kompaktnějšími rozměry.

Maximální výška zdvihu

Výška zdvihu je druhou nejdůležitější charakteristikou při výběru manipulační techniky. Nejčastěji se pohybuje okolo 10 až 15 metrů, ale existují minijeřáby, jejichž rameno dosáhne do výšky přes 30 m. Výška zdvihu opět úzce souvisí s hmotností a velikostí stroje. Čím větší výška zdvihu, tím robustnější stroj. Některé kompaktní minijeřáby nabízí možnost přídavného krakorce, s nímž lze výšku zdvihu zvětšit.

Rozměry

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou minijeřáby tak oblíbené, jsou jejich kompaktní rozměry. Díky nim se snadno dostanou i do prostor, kam by se jiná manipulační technika nevešla. Nejmenší z nich bez problémy „projdou“ i zárubněmi o šířce 60 cm. Důležité je zamyslet se i nad přepravou. Kompaktnější modely je možné převážet dodávkami nebo je vyvést výtahem do mezipater.

Pohonná jednotka

Minijeřáby pohání benzínové, naftové motory nebo elektromotory. Při volbě pohonné jednotky je třeba brát v úvahu, kde bude stroj pracovat. Například kombinace s elektromotory je vzhledem k nulovým emisím vhodná všude tam, kde minijeřáby budou pracovat v budovách.

Výbava a příslušenství stroje

Ve standardní výbavě má stroj vše, co potřebuje k práci. V příplatkové výbavě mohou být zahrnuty například různé sofistikovanější bezpečnostní systémy, komfortnější systémy ovládání stroje nebo speciální výbava jako jsou bílé gumové pásy oproti černým. Benefitem je pestrá nabídka příslušenství. Jedním z nejvyhledávanějších příslušenství u minijeřábů je vakuové zařízení, vhodné k montáži skleněných tabulí, ale i dalších břemen z kamene, kovu či dřeva.

Koupit nebo pronajmout?

Poté, co jsme si udělali přehled, jaký stroj budeme potřebovat, je na řadě otázka, zda techniku zakoupit nebo pronajmout. Odpověď se skrývá ve frekvenci využití zamýšleného stroje. Každopádně je dobré udělat si obrázek o vybraném stroji také v praxi. Největší množství minijeřábů různých značek najdete například na veletrhu se stavební technikou. Jeden z největších v České republice se koná v Brně a mimo jiné se na něm představí i trendy v sektoru manipulační techniky. Jaký minijeřáb byste si přišli na veletrh prohlédnout vy a co si myslíte, že je nejdůležitějším parametrem výběru?

reklama: