www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 05/23/2021 - 10:16

Výběr správného brusného pásu je náročný a důležitější, než si možná myslíte, protože jeho nezvládnutí může způsobit poškození jak materiálů, na kterých pracujete, tak i vaší pásové brusky a brusného rouna. Pořídit si takový, co je vhodný pro druh práce, kterou provádíte, může být při pohledu na obrovské množství různých druhů brusných pásů, jež jsou dnes na trhu k dispozici, matoucí. Sestavili jsme tohoto obsáhlého průvodce, aby vám pomohl přijít na kloub všem složitým otázkám a najít ty nejlepší brusné pásy pro daný úkol.

Čtyři hlavní brusná zrna

Existují čtyři hlavní brusná zrna, z nichž každé má vlastní soubor vlastností a předností. Některá se nejlépe hodí pouze pro přípravné práce a některá dobře fungují při broušení kovu.

Brusné pásy z oxidu hlinitého

Oxid hlinitý se obvykle objevuje s výraznou červenou/hnědou barvou, která je pravděpodobně nejoblíbenějším brusným pásem na dřevo, který je dnes na trhu k dispozici. Této popularity dosáhl díky tomu, že je tak cenově dostupný, odolný a účinný při broušení dřeva i kovu. Brusné pásy na kov na bázi oxidu hlinitého lze s velkým efektem použít prakticky na jakémkoli druhu brusky. Pokud jsou vyrobeny z prvotřídních materiálů se silným a odolným podkladem, brusné pásy na bázi oxidu hliníku zaručeně poskytují profesionální výsledky na široké škále materiálů. Tento druh pásu se skvěle hodí pro všeobecné broušení.

Brusné pásy s oxidem zirkoničitým

Zrno oxidu zirkoničitého se dobře hodí pro vysokotlaké obrábění a broušení. Tyto typy brusných pásů, obvykle modré barvy, jsou podstatně tvrdší než pásy z oxidu hlinitého. Ve skutečnosti jsou obvykle asi pětkrát tvrdší než jejich protějšky z oxidu hliníku. Zirkoniové pásy mají jednu nezanedbatelnou výhodu - jsou samoostřící, což může uživateli ušetřit spoustu času. Jejich jedinou nevýhodou je, že k efektivnímu broušení vyžadují mnohem větší sílu, a proto se nejlépe hodí na povrchy, jako je tvrdé dřevo a kov, které vyžadují silné broušení. Zirkoniové brusné pásy se používají hlavně v ocelářských dílnách, kde jsou nejoblíbenější volbou pro broušení a přípravu kovu.

Brusné pásy s keramikou

Keramické brusné pásy mají rovnoměrnější strukturu než brusné pásy z oxidu hlinitého a zirkonu. Stejně jako zirkonový brusný pás se samy brousí, jsou však také nejchladnějšími brusnými materiály, což je velmi důležité při práci s materiály citlivými na teplo. Jsou schopny kontrolovaně rozbíjet povrchy, což výrazně zvyšuje počet dostupných aplikací, a mají zdaleka nejdelší životnost. Brusné pásy s keramickou zrnitostí lze použít na řadu úkolů při zpracování kovů, včetně: dokončování hliníkových odlitků, dokončování nerezové oceli, a dokonce i titanových slitin pro letecký průmysl.

Brusné pásy z karbidu křemíku

Přírodní forma karbidu křemíku je dlouhá, tenká a extrémně ostrá. Je spravedlivé si tyto brusné pásy představit jako pokryté drobnými břity, které odvedou práci rychle a efektivně. Tyto pásy však mají jednu zásadní nevýhodu. Povaha použitého minerálu znamená, že jsou sice extrémně ostré, ale také křehčí než jiné druhy brusných pásů, a proto se rozpadají mnohem rychleji než jiné možnosti brusných pásů. To znamená, že zatímco tyto druhy brusných pásů jsou ideální volbou, když potřebujete jasný řez nebo máte nějaký kámen, který chcete vyleštit, nejsou tak účinné pro broušení pod vysokým tlakem.

Výběr správné zrnitosti brusného pásu

Pokud chcete úspěšně dokončit práci, je zásadní zvolit správnou zrnitost brusného pásu. Čím těžší práce s bruskou je, tím hrubší brusný pás budete potřebovat. Pro nejtěžší práce je nejvhodnější zrnitost 40 až 60. Při provádění úkolů, jako je vyhlazování povrchů nebo odstraňování drobných vad, je lepší použít brusný papír se zrnitostí 80 až 120. Na závěr práce, kdy dokončujete povrchy, je ideální volbou jemný brusný papír se zrnitostí 350 až 600.

Je pravděpodobné, že při práci na zakázce budete muset použít několik různých zrnitostí, přičemž začnete s brusným papírem nižší zrnitosti a postupně se budete propracovávat k velmi jemným brusným papírům. Při přechodu na brusný papír vyšší zrnitosti odstraníte oděrky a škrábance, které zůstaly po předchozí vrstvě.

reklama: