www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Ne, 09/23/2018 - 12:46

Bydlíte v Praze nebo se do hlavního města aktuálně chystáte? Pak rozhodně nezapomeňte na výstavu svatováclavské koruny a zajímavých mincí. Ne, rozhodně nebudete muset stát frontu v katedrále svatého Víta. Výstava se totiž koná v Obecním domě. Co všechno je na ní k vidění? Čtěte dál, veškeré informace vám prozradíme v následujících řádcích.

Koruna opředená mnoha pověstmi

Čím je vlastně svatováclavská koruna výjimečná? Především tím, že je vyrobena z celkem 2300 g ryzího zlata. Mimo jiné jsou její součástí také rubíny, spinely či smaragdy. Drahé kameny jsou charakteristické především minimálním opracováním. Vypadají ovšem o to lépe. Podle pověstí měly spinely panovníka ochraňovat v dobrém i zlém a smaragdy mu měly přidat na moudrosti. Pravda na tomto tvrzení určitě nějaká bude, vždyť Karel IV. byl velmi mocným panovníkem, který vládl taktéž Římské říši. I o mnohých ostatních panovnících ovšem můžeme tvrdit, že jejich vláda byla vcelku úspěšná.

Opravdu skvostná replika

Zhlédnout originál svatováclavské koruny je poměrně náročné. Vždyť se veřejnosti ukazuje pouze o státních svátcích! Přes mraky lidí se navíc do chrámu svatého Víta ani nedostanete. Pražská mincovna na své výstavě nabízí pohled na unikátní repliku, kterou od originálu pouhým laickým okem ani neodlišíte. Zlatnický mistr ji vyráběl dlouhých 9 měsíců a samozřejmě dbal na všechny tradiční historické postupy.

Máte rádi mince? Můžete si je prohlédnout i zakoupit!

V Obecním domě jsou vystaveny také mince ČNB, které si není problém v případě zájmu i zakoupit. Z výstavy si tak budete moci odnést unikátní suvenýr, jímž rozšíříte vaši sbírku. Dlužni nezůstaneme ani otevírací dobu výstavy. Ve všední dny sem můžete vyrazit od 10 do 19 hodin. V sobotu mají otevřeno od 10 až do 18 hodin.

reklama: