www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 05/01/2019 - 12:18

Chystáte se prodat svůj vůz, ale nemáte ani vzdálenou představu, jak takový výkup automobilů za hotové probíhá? Nechcete si sami lámat hlavu s prodejem a raději zvolíte služby autobazaru? Umožníme vám nahlédnout, jak celý proces ocenění a prodeje vozu probíhá! Také zjistíte, na co si dát pozor a jak se připravit! Avšak buďte obezřetní i při výběru bazaru, abyste nenaletěli a nepadli do pasti.

Co vše můžete zpeněžit

Na trhu dnes již můžete prodat vůz v jakémkoli stavu. Pojízdný či nepojízdný, zpeněžit můžete všechno. Možnosti jsou následující:

  • ojetý automobil
  • havarovaný
  • nepojízdný vrak
  • náhradní díly

Existuje řada bazarů, které vykupují také již vysloužilé vozy. Některým ani nezáleží na tom, kde jste s nimi skončili svou jízdu. Jednoduše s vámi pro něj dojedou, případně vám na místě vyplatí peníze a rovnou si jej odvezou.

Pokud došlo pouze k poruše určitého komponentu, do kterého již nechcete investovat další peníze, můžete auto prodat na náhradní díly. Pokud jste šikovní a vyznáte se, můžete si náhradní díly odmontovat sami a rozprodat za lepší cenu. Avšak musíte počítat s tím, že některé části třeba neprodáte a musíte je náležitě zlikvidovat.

Co udělat ještě před návštěvou bazaru?

Může se zdát, že vyklizení automobilu ještě před tím, než jej odvezete k prodeji, bude stačit. Bohužel se mýlíte, mnohem důležitější jsou následující kroky.

Nepřetáčejte tachometr. Jedná se o nelegální praktiku a přestupek, který vám může být jedině na škodu. Ačkoli se jedná o známý fenomén mezi prodejci, neznamená to, že to můžete dělat také. Bude to na škodu nejen vám, ale také bazaru, který od vás auto odkoupí. Nicméně evropská komise chystá mnohá opatření vůči stáčení tachometrů, aby tomuto jevu zamezila.

Pokud nejste zapsaným majitelem auta, zařiďte si plnou moc. Bazary to kontrolují, aby předešly koupi kradených vozů či nákupu od neoprávněných osob. S legálním vlastníkem vozu, který je zapsán v technickém průkazu, proto sepište plnou moc a nechte ji ověřit. Pak vše bude v pořádku a ušetříte si zbytečnou cestu.

Jste-li živnostníkem, budete potřebovat vaše IČO a platný živnostenský list. Pokud jste právnická osoba, můžete potřebovat navíc ještě originál registrace plátce DIČ. A jste-li cizinec, mějte s sebou povolení k trvalému pobytu.

Zkontrolujte vůz. Pokud jej prodáváte pojízdný, neměl by být znatelně poničen, nabourán, zdevastován či podobně. I střecha promačkaná od krup vám může výslednou cenu znatelně snížit. Proto buď sjednejte nápravu, nebo počítejte s tím, že se to promítne na finální částce.

Prodejní proces

Celý průběh zhodnocení stavu automobilu se může lišit dle bazaru, který si pro prodej zvolíte. Nicméně stěžejní body zůstávají zpravidla stejné.

Při příjezdu bude ověřena vaše totožnost, zda jste skutečně majitel, případně zda máte s sebou úředně ověřenou plnou moc a další potřebné dokumenty. Zkontrolují technický průkaz, a zda byl váš vůz někdy havarován.

U některých nákupčích se můžete setkat s tím, že provedou zkušební jízdu. Nejedná se o nic extrémního. Dotyčný si pouze během pár minut zjistí, zda jsou všechny systémy funkční stejně jako příslušenství, a že vám nikde nebliká kontrolka se skrytou závadou.

Následuje nejdůležitější – servisní prohlídka vozu. Cílem je odhalit případné závady, zjistit míru opotřebení a určit zásahy a náhrady, které bylo nutno v průběhu užívání učinit. Bazar si tak zjišťuje celkový stav a parametry, které potom dále bude nabízet potencionálním zájemcům o koupi. Ke kontrole mohou být užita také diagnostická zařízení, která můžou odhalit další poruchy.

Na závěr proběhne běžná kontrola původu automobilu, zda není v registru odcizených vozidel. Může se zjišťovat také to, jestli na vůz není exekuce. Zde přichází na řadu najeté kilometry. Pokud vše dopadne dobře, dochází k určení ceny. Ta zohledňuje nejen celkový technický stav, ale může se do ní projevit i to, jak moc je daný typ poruchový, jaký je o něj zájem, apod.

Po úspěšném prodeji nezapomeňte na odhlášení a přepis vozidla. Pokud to nemáte jako součást služby, musíte to udělat sami. Navštivte městský úřad a přepište jej do deseti dnů od prodeje!

Ojetý či havarovaný, dnes již prodáte jakýkoli automobil. Nyní již víte s čím počítat při prodeji prostřednictvím autobazaru, jaké dokumenty si přinést a do kdy vůz odhlásit na příslušném úřadě! Podělte se s námi a napište nám svou recenzi na bazar, se kterým máte zkušenosti! Další čtenáři, kteří se chystají k tomuto kroku, to jistě ocení!

reklama: