www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, St, 09/04/2019 - 17:21

Pokud patříte mezi aktivní střelce nebo milovníky střelných zbraní, jistě jste již o možnosti přebíjení nábojů slyšeli. Víte ale, že si náboje můžete přebíjet i sami? Stačí pořídit si potřebnou výbavu a můžete začít.

Proč přebíjet náboje?

V České republice se střelbou zabývají nejen vojáci a policisté, ale také lovci, sportovní střelci a celá řada dalších civilistů. Někteří mají zbraň pro vlastní obranu, další mají slabost pro pistole nebo pušky z určitého časového období. A drtivá většina držitelů střelných zbraní vyráží alespoň čas od času na střelnici, kde trénuje své umění. Cena nábojů ovšem není nijak nízká, takže i pouhá hodina na střelnici se může značně prodražit. Každá legální a bezpečná cesta k dosažení finanční úspory je tedy velice vítaná. A právě přebíjení nábojů dokáže výrazně snížit náklady, u některých nábojů je možné ušetřit více než polovinu ceny.

Co je k přebíjení nábojů potřeba?

V první řadě je na místě opatřit si kvalitní komponenty a pracovní nástroje. Bezpečnost vlastní i ostatních by měla být vždy na prvním místě.

  • V pračce na nábojnice vyčistíme nábojnice suchou cestou.
  • Přebíjecí lis vybíráme podle typu a plánovaného množství přebíjeného střeliva. Každý střelec by měl vzít v úvahu fakt, že bude-li přebíjet, bude s nejvyšší pravděpodobností i více střílet. Jakmile se totiž zvýší počet nábojů, které máme k dispozici, rádi na střelnici vypálíme nějakých těch pár desítek ran navíc. Proto není vhodné na přebíjecím lisu přehnaně šetřit. Vydrží nám řadu let a aktivním střelcům se investice brzy vrátí.
  • Při nákupu střelného prachu je vhodné požádat o radu odborníka. Střelný prach se totiž dělí na tzv. rychlý a pomalý, navíc některé druhy prachu mohou určité zbraně zanášet
  • Zápalky vždy volíme podle ráže konkrétní zbraně.
  • Střely si většina střelců pravděpodobně koupí, možné je ale také odlít si je doma. K tomu jsou ovšem třeba další profesionální nástroje.

reklama: