www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Po, 09/14/2020 - 16:31

V době, kdy se dá vzhledem k současné situaci kolem pandemie koronaviru očekávat postupné zdražování cen energií, mnozí z vás hledají možnosti, jak co nejvíce šetřit při vytápění objektů a ohřevu vody. Nechcete-li být závislí na centrálních dodávkách ze sítě, vyplatí se investovat například do kotlů na tuhá paliva. V nich se pak dá poměrně levně topit dřevěnými briketami. Jedná se ale skutečně o dobré řešení?

Cena dřevěných briket

V případě, že chcete topit levně a zároveň ekologicky, dají se dřevěné brikety považovat za rozumnou volbu. Cenově nejde o nijak drahý způsob, vždyť za paletu briket ze slisovaného dřevního odpadu dáte v současnosti cca 4 tisíce korun, záleží samozřejmě na konkrétním prodejci, druhu dřeva a dalších detailech. Roční spotřeba v klasickém rodinném domě je přitom kolem 5 tun materiálu. V porovnání s uhlím si finančně nijak nepohoršíte. Uděláte však hodně pro životní prostředí.

Ekologie a topení dřevěnými briketami

Je známo, že topení uhlím patří z hlediska ekologie k nejvíce zatěžujícímu způsobu vytápění domácností. A to i přesto, že se dnes používají moderní filtry a další zařízení, díky nimž do ovzduší uniká už přeci jen menší množství škodlivin nežli v minulosti. Pakliže ale zvolíte dřevěné brikety, zatížíte životní prostředí ještě daleko méně než v okamžiku, kdy byste zůstali u uhlí.

Dřevěné brikety se vyrábějí z pilin, a to stlačením a slisováním pod velkým tlakem. Při správném procesu výroby nejsou použita žádná chemická pojiva, takže jde o čistě přírodní materiál, díky čemuž je topení briketami považované za celkem ekologickou variantu.

Na co si dát pozor?

Pokud se rozhodnete topit dřevěnými briketami, je vhodné si ujasnit, jak s nimi nakládat. Jde zejména o skladování. Brikety je ideální ponechat na paletě, a to někde na suchém místě – v kůlně, garáži apod. Právě minimální vlhkost je jednou z velkých předností, jimiž se dřevěné brikety mohou pyšnit. Lze je používat okamžitě po dodání, nemusíte čekat, než proschnou, jako je tomu v případě čerstvě nasekaného dřeva, které schne až několik let, aby se zvýšila jeho výhřevnost.

Dřevěné brikety tedy rozhodně nelze zatracovat, ba spíše naopak. Jde o levný, zároveň však účinný způsob, jak vytápět domácnost, případně ohřívat pitnou a užitkovou vodu v rodinných domech, na chatách a chalupách.

reklama: