To, že si vybíráme košili podle materiálu nám připadá samozřejmé. Každý je asi schopen poznat, co je přírodní materiál (např. bavlna, vlna, hedvábí) a co je kombinace nebo čistě syntetický materiál (viskóza, polyester apod). Připadá nám přirozené vybírat si hlavně bavlněné košile kvůli vynikajícím užitným vlastnostem bavlny a velmi příjemnému pocitu při nošení. Už málokdo si ale uvědomí, že existuje mnoho druhů bavlněných látek, které se od sebe liší způsobem výroby a také tím, jak se nám nosí.
Internetový obchod eterna24.cz specialista na značkové pánské košile eterna excellent – evropskou jedničku v bavlněných nežehlivých košilích - přináší přehled základních druhů bavlněných látek.
Pro všechny pánské košile eterna platí, že jsou ušity ze 100% bavlny swiss cotton. Označením 100% bavlna se chlubí téměř všichni. Bavlna swiss cotton se ale vyrábí pouze z té nejkvalitnější – původem egyptské – bavlny, která dodává pánským košilím eterna na mimořádných užitných vlastnostech. Kritéria pro zařazení mezi nejkvalitnější bavlnu splňuje ročně přibližně jen 3% celosvětové produkce bavlny. Díky několika světovým patentům swiss cotton jsou všechny košile eterna nežehlivé, s úpravou proti mačkání a absorpci pachů (tzv. anti-smell). Díky této funkci svůj večerní pobyt v zakouřené restauraci bude znát mnohem méně.
A nyní k samotným druhům bavlněných materiálů:
Popeline (česky popelín)
Popelín patří k nejpoužívanějším látkám pro pánské košile. Vyrábí se tak, že základní osnova (tj. primární látka) sestává z velmi hustých jemných vláken, která jsou prošita plnou nití. Tím vzniká velmi hladký a neprůhledný jednolitý materiál, který je vysoce odolný a prodyšný.
Chambray (česky šambré)
Materiál chambray vzniká tak, že základní osnova (tzv. primární látka) je bílá a je propletena napříč barevnými nitěmi. Tím dochází k tzv. Faux-Uni efektu (látka se jeví jako zdánlivě jednobarevná) a materiál získává na hladkosti a velmi jemném, elegantním vzhledu. Pánské košile z materiálu chambray (šambré) se velmi dobře hodí k oblekům.
Příklad pánské košile eterna z materiálu chambre zde
Fil-a- Fil (česky vlákno na vláknu)
Materiál fil-a-fil vzniká tak, že osnova (tzv. primární látka) sestává ze dvou i více barevných nití. Jinou barvu může mít i útek (nit, která protkává osnovu). Tím vznikají velmi rozmanité barevné i vzhledové kombinace, čož propůjčuje pánské košili na zajímavosti.
Twill (česky kepr)
Twill neboli kepr je u pánských košilí velice oblíbený materiál. Vyrábí se tak, útek (nit, která protkává osnovu) střídavě podbíhá a nadbíhá osnovu (primární látka). Útek je vždy jednu nit pod a dvě nitě nad osnovou. Tím vzniká typická diagonální struktura košile. Pánská košile tím získává lehce třpytivý a zajímavý akcent.
Natté
Natté je příbuzný Twillu (česky kepru) a vyrábí se podobným způsobem. Je velmi příjemný a měkký ale zároveň taky velmi lehký. Tato tkanina je velmi vzdušná a výborná pro odvádění tepla od těla.
Příklad pánské košile eterna z materiálu natte zde
Oxford
Materiál oxford se používá často u volnočasových až sportovních pánských košilí. Vzniká tak, že základní osnova (primární látka) se obarví a proplétá se příčně bílou nití. Oxford může být jemnější i silnější v závislosti na použité niti. V každém případě platí, že tento materiál je velmi měkký a přesto odolný. Používá se nejčastěji v kombinaci s tzv. button down límcem (límec na knoflíčky).
Rybí kost
Druh materiál rybí kost je příbuzná twilli (česky kepru). Na struktuře látky košile je typický vzor cik-cak, který vzniká tak, že útek (nit, která protkává primární látku) střídá směr v pravidelných intervalech.
Two Play
Materiál two play je velmi kvalitní, neboť v tomto případě se tkají nitě jak ze základní osnovy (primární látka) tak z útku (nit, která protkává primární látku). Materiál two play je velice příjemný na dotek a velmi dobře se nosí. Zároveň je velmi odolný a nekrčivý bez jakékoli další úpravy.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.