www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, So, 12/12/2020 - 09:28

Stojí vám na zahradě vzrostlý strom, který nebezpečně vyhlíží na vaši střechu? Nebo jste se jen rozhodli pokácet pár stromků na svém pozemku, abyste na něm měli více místa na pěstování plodin? V obou případech bude potřeba provést arboristické práce. To znamená, připravit si pořádnou pilu, žebřík a bezpečnostní pracovní pomůcky. Na kácení velkého stromu si raději zavolejte zkušeného arboristu. Méně náročné práce však zvládnete hravě sami.

Co budete potřebovat?

Pokud nejste vyškolený arborista, raději se nepouštějte do výškových prací. K nim je zapotřebí profesionální vybavení, které pravděpodobně doma mít nebudete. Nižší stromky však můžete zkusit ořezat sami. Budete potřebovat kvalitní motorovou pilu například značky Husqvarna. Pila by neměla být zbytečně těžká, abyste s ní zvládli dobře manipulovat, a měla by být dostatečně výkonná. Rozhodně se do ničeho nepouštějte, pokud nebudete disponovat bezpečnostními pracovními pomůckami. Bez nich můžete snadno přijít k úrazu. Zvláště pokud nejste profesionál, nesnažte se přeceňovat své síly a raději se pořádně připravte. Důležité ochranné pomůcky:

- neprořezné pracovní rukavice a boty,
- nátepníky,
- přilba,
- obličejový štít,
- protihluková sluchátka.

Kdy kácet?

Nejlepší doba na kácení dřevin není léto, jak by si mnoho lidí mohlo myslet. Naopak je to období vegetačního klidu, který trvá od začátku listopadu do konce března. Tato doba je ideální pro arboristické práce hned z několika důvodů. Jedním z nich je utlumení životních funkcí stromů. Během zimy nedochází k tvorbě nových vodivých pletiv, která rozvádí živiny a vodu po těle stromu. Druhým neméně důležitým důvodem je konec hnízdění. Pustíte-li se do kácení na jaře nebo v létě, můžete nechtěně zlikvidovat hnízda ptáků, a to i těch chráněných. Zákon č.114/1992 o ochraně přírody, a krajiny proto stanovuje podmínky a způsoby kácení stromů. Najdete v něm všechny důležité pokyny, které je třeba při této činnosti dodržet.

reklama: