www.katedrala.cz


         
Vložil/a Krčál Jaroslav, Čt, 09/01/2011 - 21:59

Již na 7338 místech v Čr se můžete zbavit elektroodpadu v podobě vysloužilého elektrozařízení. Sběrné dvory a sběrná místa založila společnost Elektrowin, kterou v České republice vytvořili výrobci a dovozci elektrozařízení. Od roku 2005, kdy byla společnost založena a začala fungovat, se jí podařilo pokrýt 93 % české populace a vybrat více než 100 000 tun odpadu.

Na webu www.elektrowin.cz najdete úplný seznam sběrných dvorů, který je přehledně řazen po krajích. Doelektrowin.cz vyhledávání si můžete přidat i své město a vybrat si tak nejbližší místo, kam můžete odvézt vysloužilý elektrický přístroj. Kromě sběrných dvorů najdete i další sběrná místa společnosti Elektrowin v prodejnách elektro, v autorizovaných servisech a na dalších místech. Za dosavadní existenci společnosti Elektrowin Češi nejvíce odevzdávají lednička a mrazničky. Mezi odevzdanými předměty k recyklaci však nechybí ani vysavače, topinkovače, fritovací hrnce, mikrovlnné trouby, sporáky či elektrická topidla.
 
I přesto, že se nefunkčních spotřebičů podařilo vybrat tisíce tun, lidé je ještě stále často likvidují sami. Většinou jde o domácí kutily, kteří chtějí využít jednotlivé díly jako šroubky, motory, kompresory, či další součásti. Neuvědomují si však nebezpečí, které jim hrozí. Nejde přitom jen o freony, které mohou utéci do ovzduší z ledniček a přispět ke ztenčení ozónové vrstvy. Elektroodpad obsahuje často i kadmium, které je velmi toxické a usazuje se v ledvinách a játrech. Lehce je poškodí. Další velmi častým prvkem je rtuť, která je značně toxická. Nebezpečný je i šestimocný chrom, který kutilům může poškodit dýchací cesty. Stejně je nebezpečný i azbest, jehož drobná vlákna se mohou zabodnout do plic a mohou postupně vyvolat rakovinu.
 
Nové elektrospotřebiče tyto látky obsahují jen minimálně, ale právě u starých, kterých se zbavujete, nebo jsou uschovány na chatách a chalupách se nebezpečné látky hojně vyskytují.. Proto bychom neměli váhat a svěřit je odborníkům, kteří se postarají o recyklaci elektroodpadu. Důležitá je přitom ekologie. Vždyť díky propracovanému systému se podařilo více než 85 % získaných materiálů vrátit do výroby a jsou používány do nových výrobků. Recyklace elektroodpadu tak zajistila, že na skládkách skončilo jen cca 10 % materiálů, které se staly skutečnými odpady.
 
Díky tomu, že se města a obce zapojili do systému firmy Elektrowin ušetřili již náklady převyšující 800 milionů korun. Další prostředky nyní ušetří i malé obce, které si nemohou dovolit zřídit sběrné dvory a na něm mít stálé odběrní místo. Na takovéto místa společnost posílá speciální „Putující kontejnery“. Tyto obce tak šetří své prostředky a občané mají méně starostí s ekologickou likvidací svých spotřebičů.  

 

reklama: