Obhájce titulu Sparta přivítá ve 12. kole první ligy České Budějovice, vítejte u online reportáže.

Sparta v 11 kolech této sezony jako jediná spolu se Slavií neprohrála (z toho devět vítězství) a nebodovala v jediném z posledních 33 ligových duelů.

Doma vyhrála všech pět dosavadních zápasů v ročníku nejvyšší soutěže. České Budějovice zdolala v lize pětkrát za sebou.

Pro Spartu jde o generálku na čtvrteční pohárové utkání s Rangers.

o hráči
71. min Gomez o hráči
o hráči
60. min Laci o hráči
o hráči
60. min Ševčík o hráči
9 Kuchta
Kuchta
o hráči
77. min Sejk o hráči
21 Pešek
Pešek
o hráči
71. min Birmančevič o hráči

SK Dynamo Èeské BudìjoviceČ. Budějovice(4-4-2)

o hráči
59. min Adediran o hráči
23 J. Hora
J. Hora
o hráči
Hellebrand
o hráči
75. min Hubínek o hráči
Čermák
o hráči
75. min Suchan o hráči
14 Šigut
Šigut
o hráči
59. min Skalák o hráči
19 Alli
Alli
o hráči
90. min Sladký o hráči

Rozhodčí: Berka - Mokrusch, Leška
Počet diváků: 16 537

Na hrací ploše probíhají rozcvičky obou týmů. Aplaus od domácích fanoušků si vysloužil dánský realizační tým v čele s hlavním trenérem Brianem Priskem, jenž nově prodloužil na Spartě smlouvu až do roku 2026.

Brian Priske do utkání nemohl nasadit Ladislava Krejčího ani Lukáše Haraslína kvůli zdravotním potížím. K dispozici mu není ani útočník Victor Olatunji, jenž si odpykává jednozápasový trest za vyloučení v utkání s Hradcem Králové.

Do sestavy tak domácí kouč nasadil Filipa Panáka i Martina Vitíka vedle stálice Asgera Sörensena. V pozici krajních obránců budou působit Tomáš Wiesner a Matěj Ryneš. Do středu zálohy naskočí Lukáš Sadílek s Kaanem Kairinenem a v útoku se představí vedle Jana Kuchty také Adam Karabec, jenž se v Hradci prosadil dvakrát, a Jakub Pešek.

Hosté proti poslednímu utkání, což byl duel domácího poháru proti Chrudimi, učinili rovněž několik změn. V bráně sice zůstal David Šípoš, před ním ale bude kromě Lukáše Havla také Martin Králík, Matouš Nikl a Vincent Trummer. V záložní řadě budou působit Pavel Osmančík, Marcel Čermák, Jakub Hora a Patrik Hellebrand. V útoku se představí Wale Musa Alli a Samuel Šigut.

Po tradičním nástupu domácích vlajkonošů a sparťanské hymně na plochu vstupují také hráči obou mužstev.

Sparťanský sportovní ředitel předává výroční dres s číslovkou padesát oslavenci Vratislavu Lokvencovi, bývalému reprezentačnímu útočníkovi, který ve Spartě strávil šest let.

Ještě před úvodním výkopem se na letenském stadionu drží minuta ticha za všechny oběti tragických událostí na Blízkém východě a dva nedávno zesnulé švédské fanoušky v Belgii.

Vše je připraveno k zahájení utkání, úvodní výkop budou mít na starost domácí, k míči se staví záložník Lukáš Sadílek.

1

Začal první poločas utkání Sparta - Č. Budějovice

1

První hostující akci utnul dobrý zákrok domácí obrany, Budějovice na počátku drží míč, sparťané vyčkávají na chybu.

2

A chyba přišla, načež domácí rozehrají dlouhý aut.

3

K odraženému míči se dostal Pešek, jehož kop přes hlavu nenadělal brankáři Šípošovi žádné starosti.

5

Většího počtu chyb v prostředku hřiště mohl využít Wiesner, jenž centroval z pravé strany do rozhozenější obrany, ale Kuchta si v souboji s obráncem neporadil.

6

Hosté se celkem dobře vyhýbají domácímu presinku pomocí technicky zdatných středových hráčů, ti pokrývají balon a následně čekají na faul, což se jim povedlo.

7
Dùležité

Chybu obrany mohl hned vzápětí potrestat Karabec, který střílel z dálky, ale pouze do koše připraveného brankáře Šípoše.

9
Dùležité

Hosté vytrvale kombinovali kolem domácího vápna, když se najednou vynořil za obranou Alli, jenž dostal oblouček od Hellebranda. Podíval se, překonal Vindahla, ale bránu o kousek minul.

10

Domácím se nedaří souvisle kombinovat a vzadu je zatím větrá vytrvalý Alli, který si teď naběhl za stopery a přihrával na vápno Čermákovi, jenž ale bránu přestřelil.

12

Wiesner nebezpečně centroval do malého vápna, kde Šípoše ohrožovali hned dva sparťané. Hostující brankář nešikovně vyrazil jen nad sebe, do vypadnutého balonu se pak opřel Sadílek, ale zblízka přestřelil.

13

Další Karabcův pokus z dálky a dopadl úplně stejně jako ten předchozí. Sparťanský záložník si navedl míč na levou a trefil připraveného Šípoše.

15

Pešek vyslal do rychlého sprintu Kuchtu, kterého si ale dobře nabrali oba budějovičtí stopeři a dostali balon až k Šípošovi.

17
Góly

Kaan Kairinen (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Č. Budějovice 1:0
Delší doba, kdy měla Sparta míč na kopačkách, se projevila. Kairinen převzal míč na pravém kraji vápna, ještě si jej trochu posunul a levou nohou ho zakroutil za Šípošova záda. Úleva pro domácí, kteří si chvílemi nevěděli rady s aktivní budějovickou hrou.

21

Domácí odhlavičkovali na vlastním vápně ke Kuchtovi, který převzal míč a stínovaný Niklem doběhl až do soupeřova vápna, kde vybojoval roh.

24

Jakmile Sparta ztratí při postupné kombinaci míč, ihned startují rychlí hostující útočníci a čekají přihrávku za obranu. Tentokrát si o ni řekl Alli, ale nacházel se v ofsajdu.

25

Do vápna po efektní Karabcově patičce postupoval Kuchta, v souboji s obráncem upadl, ale rozhodčí zůstal klidný, a tak Sparta vhazovala z dálky.

26

Sadílkův aut se po několika odrazech nakonec dostal z pohledu hostů do bezpečí. Na polovině pak domácí faulovali unikajícího Alliho.

27

Pro balon si seběhl Hellebrand, otočil se, udělal ještě pár kroků vstříc domácí brance a vystřelil, jenže ji o pár decimetrů překopl.

31

Sparta kombinuje, hosté vyčkávají v pevném bloku. Když dostanou příležitost, uhánějí rychle dopředu. Zápas nemá moc spád, rychlý gól také nepomohl.

33

Další Hellebrandův pokus z dálky, opět po totožné situaci. Dostal míč zády k bráně, otočil se a vystřelil, jenže znovu překopl.

34

Kuchta z pravé strany našel nalevo úplně volného Peška, který měl dost času na zpracování a poměrně dost prostoru, jenže levačkou z velké blízkosti přestřelil.

35
Dùležité

Velmi blízko byli domácí dalšímu gólu, jenže Kuchta z bezprostřední blízkosti dorážel a minul. Ryneš si nalevo posunul míč do běhu a prudce centroval na malé vápno, kde však sparťanský útočník selhal.

39

Laxní domácí obrana se několikrát sama zahnala do potíží, které řešil nejprve Vindahl a poté Panák, naštěstípro Spartu v obou případech Alli přecenil své síly.

40
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Kaan Kairinen (Sparta)

43

Hosté trpělivě a neúnavně napadají, což činí problémy nejen Sörensenovi s Rynešem, ale ve výsledku také Vindahlovi, který musí těžké přihrávky zpátky řešit dlouhými odkopy.

45
Góly

Jakub Pešek (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Č. Budějovice 2:0
Hosté byli rozhození po zahrávání standardní situace na půlce po Vitíkově faulu. Sörensen prudký centr odvrátil, z protiútoku se pak Kuchta rozhlédl a vyslal kolmicí Peška, jenž si obhodil vybíhajícího brankáře Šípoše a dovezl míč do brány.

Asger Sörensen (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Č. Budějovice 3:0
Standardní situaci z poloviny hřiště si vzal na starost Kairinen, který vyslal nadýchaný oblouk k nehlídanému Sörensenovi, jenž hlavou podél brankáře Šípoše našel skulinku a dostal míč do sítě.

49

Několikrát si sparťané před vápnem dávali přednost, kdo z nich si nakonec míč vezme. Byl to Vitík, jemuž balon přenechal Pešek, jenže pálil pomalu do připraveného Šípoše.

50

Záhy se mohl radovat Karabec, který dostal do vápna přesnou přihrávku po zemi, z první ale mířil jen do Šípošových rukavic.

53

Alli na levé straně potrápil Vitíka, když několika zasekávačkami prošel s obráncem až do vápna, odkud centroval, jenže pohotové zakončení Šiguta přes hlavu bránu minulo.

57

Karabec se napravo zbavil Trummera a levou píchl míč směrem k nabíhajícím útočníkům. Míč se ale odrazil jen k Wiesnerovi, jehož centr rovněž zlikvidovala hostující obrana.

57

Pak se do vápna prokličkoval Pešek, ten předával pod sebe Sadílkovi, který vyzkoušel ránu z první, ale přestřelil.

59
Støídání

Střídání Č. Budějovice: ze hřiště odešel Pavel Osmančík, nahradil ho Quadri Adebayo Adediran

62

Alli opět zleva větral Vitíka, jeho následný centr ale přeletěl všechny, kteří ve vápně čekali na přihrávku.

64

Příliš vysoko vytasil nohu Trummer před přibíhajcím Ševčíkem, a tak rozhodčí před budějovickým vápnem nařídil nepřímý volný kop pro domácí.

65
Dùležité

Vynikající zákrok vytáhl Šípoš proti další hlavičce Sörensena, prakticky z totožného místa, jako dánský stoper předtím skóroval. Tentokrát ale mířil na zemi, kam se hostující brankář rychle dostal a rukou míč vyškrábl.

66

Pešek čekal na Ryneše, který jej mezitím obíhal po křídle, předložil mu balon přímo do nohy, jenže sparťanský krajní obránce jen napálil prvního hráče.

67

Pak se Ryneš stihl vrátit s Adediranem, který si naváděl míč na levou a zkusil vystřelit, jenže trefil právě skluzujícího obránce.

69
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Filip Panák (Sparta)
Alli dvakrát potrápil rozehrávajícího Panáka, poprvé vystihl přihrávku na Vitíka, podruhé se mu povedlo vypíchnout míč, a kdyby jej sparťanský stoper nepodrazil, postupoval by sám na bránu. Rozhodčí Berka ukazoval na Sörensena, který by podle jeho názoru ještě celou situaci mohl ze své pozice stihnout, načež tahal pouze žlutou kartu.

72

Celkem pohlednou sérii domácích závarů chtěl zakončit Ryneš z dálky, jenže než se stihl otočit a vystřelit, vložil se mu do pokusu hostující obránce. Domácí se dál tlačí do vápna ve velkém počtu, záhy se opět dostal k šanci Sadílek, ale míč se od něj jen odrazil do zámezí.

74

Ke střele z dálky se odhodlal Čermák, jen těsně minul levou tyč, kam se ve spěchu natahoval brankář Vindahl.

75
Støídání

Střídání Č. Budějovice: ze hřiště odešel Marcel Čermák, nahradil ho Jan Suchan

75
Støídání

Střídání Č. Budějovice: ze hřiště odešel Patrik Hellebrand, nahradil ho Michal Hubínek

76
Góly

Michal Ševčík (Sparta) vstřelil gól. Sparta - Č. Budějovice 4:0
Z levé strany přízemní přihrávkou chtěl nejdříve Birmančevič oslovit Kuchtu, míč však propadl až k osamocenému Ševčíkovi, který svým premiérovým ligovým gólem za Spartu zvýšil na rozdíl čtyř branek.

77
Støídání

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Jan Kuchta, nahradil ho Václav Sejk

80

Velmi přesnou přihrávku načasoval Ryneš směrem k nabíhajícímu Sejkovi, kterému ale chyběl krok, aby míč dorazil do odkryté brány.

82

Ševčík šajtlí precizně vysunul Sejka, který chtěl střílet po zemi na zadní tyč, jenže ji o hodně minul.

83

Počet diváků 16 537 (87 % z kapacity 18 944)

84

Adediran vletěl do odraženého míče od Panáka, předskočil Ryneše a pohotově vypálil, jenže jeho dělovka vysoko přeletěla břevno.

85

Ševčík si na levé straně efektně poradil s Trummerem, přihrál však nepřesně a od Sadílka se pak míč ještě díky teči obránce odrazil na roh. Z něj však domácí nic nevytěžili.

89

Adediran podobně jako před několika minutami, prudká rána, která však letěla příliš vysoko nad bránu.